48 cijferde heeft hem een levensloop doen volgen van onbaatzuchtig dienstbetoon; de warmte van zijn hart gaf hem zijn vrienden en zijn plaats van vertrouwen in elke kring die hij betrad; zijn goede smaak, zijn diepe innerlijke beschaving gaven hem toegang tot de vreugden van kunst en cultuur; ontvankelijkheid voor vreugde heeft zijn leven met alle tegenslag en leed tot een gaaf en dank baar te gedenken gebeuren gemaakt. Van veel belang voor zijn geestelijke groei was zijn activiteit in de AJC, de organisatie die zoveel voor de culturele ontwikkeling van jeugdige socialisten heeft betekend en waarin talrijke van onze voor- en naoorlogse bestuurders hun vorming hebben ont vangen. Mensink begon zijn loopbaan als jongste bediende op het kantoor van een gerechtsdeurwaarder en later als bediende op een advo catenkantoor. Zijn benoeming, in 1949, tot medewerker van de dr. Wiardi Beekman Stichting, het wetenschappelijk bureau van de PvdA, opende de mogelijkheden tot nadere studie en tot ver breding en verdieping van zijn kennis. Al spoedig daarna volgde het raadslidmaatschap van Haarlem en het lidmaatschap van de Staten van Noord-Holland, in 1958 culminerend in de verkiezing tot lid van het college van Gedeputeerde Staten van die pro vincie. Zijn gehele leven beheerste hem zijn strijdlust en zijn onwrikbare gehechtheid aan de socialistische beweging die zijn strijd vorm gaf en die hij met al zijn gaven heeft gediend. Mensink verbond aan deze maatschappelijke en politieke strijd baarheid het verantwoordelijkheidsbesef van de jurist. Het recht - zijn gemankeerde loopbaan - was de stevige wapening van de maatschappij die hij voorstond. In dit recht begreep hij duidelijk ons nationaal rechtsbestel met instanties als gemeente en provincie; zijn politieke loopbaan heeft het mogelijk gemaakt dat hij zijn gaven en werkkracht heeft mogen geven aan de provincie Noord-Holland. Als Statenlid, als lid van Gedeputeerde Staten heeft hij zich ten volle mogen ontplooien en op het ruime arbeidsveld van de pro vincie heeft hij zijn veelzijdigheid kunnen tonen. Economische zaken en werkgelegenheid waren een zware porte-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 50