54 weiland onder bepaalde voorwaarden in pacht. Volgens overeenkomst nam het bedrijf de verplichting op zich de boerderij geheel uitwendig te restaureren overeenkomstig richt lijnen, te geven door burgemeester en wethouders van Bloemen- daal en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg volgens de ont- werp-tekeningen van de Aerdenhoutse architect J. Brouwer. Wat de inwendige verbouwing aangaat, wordt thans het noorde lijk gedeelte van de boerderij door de erfpachtster voor bewoning gebruikt, het midden gedeelte uitsluitend als kantoor en het zui delijk gedeelte als stalling van werktuigen. Voor verplaatsing van de kapberg alsmede voor verplaatsing of verwijdering van de schuur is goedkeuring van burgemeester en wethouders verkre gen. De oude schuur aan de slootkant, welke in zeer vervallen staat verkeerde, moest worden afgebroken en daarvoor in de plaats is noordelijker een nieuwe schuur gebouwd. Al heeft de boerderij dus nu haar oorspronkelijke bestemming voor de toekomst verloren, daarom behoeft haar geschiedenis als zodanig niet in het vergeetboek te geraken zeker niet omdat hierover de nodige gegevens aanwezig zijn. Ontstaan en bouw van de boerderij 'Veen en Duin' De belangstellende lezer zal allereerst de vraag stellen hoe oud is de boerderij en wie liet haar bouwen? Wie gaf haar de naam 'Veen en Duin' en wie waren er de pachters van? Door bewaard gebleven archiefbescheiden van het eenmaal uitgestrekte Wild- hoefbezit is het mogelijk antwoord op deze vragen te geven We moeten hiervoor teruggaan tot het begin van de 18de eeuw, zelfs nog tot een vroeger tijdstip om een beeld te krijgen van de om geving waarin later de boerderij werd gebouwd. In het einde van de 16de of begin van de 17de eeuw lagen hier aan de oostzijde van de tegenwoordige Kennemerweg, maar toen tertijd Heerwech of Heereweg, ook wel Wagewegh genoemd, be langrijke garen- of linnenblekerijen die grote bekendheid genoten. Doch omstreeks het begin van de 18de eeuw was de bloeitijd van de blekerijnering ook hier voorbij en deden veel blekers hun bedrijf van de hand als zich daarvoor een gunstige gelegenheid voordeed. Het waren veelal Amsterdamse of Haarlemse koop-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 56