56 lieden die eigenaren van zo'n blekerij werden. Sommigen van hen waren er leverancier van blekerijbenodigdheden geweest of waren bij de achteruitgang van een bedrijf al geheel of gedeeltelijk eigenaar van grond en opstallen geworden. Zo koopt in de jaren 1721 en 1730 de Haarlemse koopman in linnen Henry Samuel Crommelin, door zijn beroep uiteraard een goede bekende in deze streek, de twee dicht bij elkaar gelegen blekerijen annex de gronden aan de oostzijde van de Kennemer- weg. De plaats ervan moeten we ons voorstellen waar thans flatgebouwen staan. Crommelin maakte van de blekerijopstallen een hofstede en bestemde deze tot zijn zomerverblijf. Zo ontston den, ook elders in Bloemendaal, buitenplaatsen waar eertijds blekerijen lagen, eigendom van rijke Amsterdamse of Haarlemse families die er de zomer kwamen doorbrengen. Niet heel lang hebben de Crommelins van hun hofstede genoten, want in 1732 is zowel Henry Samuel als zijn weduwe Jacoba Sophia van Wickevoort overleden. Hun beider geslachtsnaam, maar dan samengevoegd, komen we in de geschiedenis van hun hofstede en later in die van Wildhoef herhaaldelijk tegen. Twee jaren later, op 25 januari 1734, vindt de boedelscheiding plaats en wordt de oudste dochter van het echtpaar Crommelin-Van Wickevoort, Magdalena, eigenares van de Bloemendaalse hof stede, groot ruim 10 morgen. (1 Rijnlandse morgen is 8516 m2.) Magdalena is dan de echtgenote van mr. Dammas Guldewagen, o.m. burgemeester van Haarlem. In de akte van boedelscheiding wordt de hofstede voor het eerst 'Veen en Duin' genoemd, zodat mag worden aangenomen dat de heer Crommelin die naam aan zijn buitenverblijf gaf. Magdalena's echtgenoot, mr. Guldewagen, vergrootte door grondaankopen de hofstede aanzienlijk, zodat deze bij zijn over lijden in 1761 ruim 37 morgen besloeg. Zijn bemoeiingen hadden zich onder meer ook uitgestrekt tot verbreding en verbetering van de Herenweg (Kennemerweg) vóór het buiten. Met de aankoop van wei- en hooilanden in de omgeving van Veen en Duin zal het ongetwijfeld in de bedoeling van de heer Guldewagen hebben gelegen in de nabijheid van het huis een boerderij te laten bouwen. Want wat is beter en gemakkelijker

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 58