57 dan om alles wat men voor eigen gebruik en dat zijner gasten nodig heeft te betrekken uit de eigen boerderij! We kunnen er zeker van zijn dat familie en vrienden uit de stad 's zomers vaak bij de Guldewagens hebben vertoefd om er van de heerlijke na tuur te genieten. Evenzo zal dit het geval geweest zijn in de herfst tijdens de vogeltrek om zich op de Veen-en-Duinse vinken- baan naar hartelust te vermaken met de vinkerij, het in die dagen zo bij uitstek geliefde tijdverdrijf in de binnenduinstreek. In welk jaar mr. Guldewagen de boerderij liet bouwen weten we niet. Dat dit vrij spoedig was nadat zijn echtgenote en hij de hofstede in hun bezit kregen en hij nabijgelegen landerijen aan kocht, valt wel te veronderstellen. In elk geval moet de bouw vóór 1751 hebben plaats gevonden, want wanneer de Gulde wagens in dat jaar hun testament laten maken, legateren zij aan hun schoonzoon mr. Mattheus Willem van Valkenburg, raad en oud-schepen enz. der stad Haarlem, de buitenplaats Veen en Duin „ende daarbeneevens de boerewooning en landerijen daar bij behoorende, alsmeede nog het vee, boeregereedschappen en 't geen daar verder toebehoord;" Hieruit volgt dus dat de boerderij tussen de jaren 1734-1751 is gebouwd. Het echtpaar Guldewagen-Crommelin bezat slechts één kind, de dochter Maria. In de meimaand van 1738 werd de 18-jarige Maria de bruid van de nog geen 20 jaar oude Mattheus Willem van Valkenburg, heer van Callantsoog. Na zeven jaren werd een zoontje geboren, dat de naam Cornells Dammas Guldewagen van Valkenburg ontving. Ruim een maand na zijn geboorte stierf de jonge moeder, vijf weken na haar volgde het zoontje. Hoe goed de verstandhouding tussen schoonouders en schoon zoon was, ook nadat hij enige jaren later was hertrouwd, blijkt uit het feit dat de Guldewagens hem volgens hun testament in 1751 hun buiten Veen en Duin c.a. legateerden. Nog meer kwam dit tot uiting toen na het overlijden van haar echtgenoot in 1761 Vrouwe Guldewagen haar schoonzoon Van Valkenburg reeds bij haar leven in het genot stelde van de gelegateerde hofstede, waarbij hij dus tevens eigenaar werd van de bij Veen en Duin be horende boerderij. Vijf jaar eerder - in 1756 - had mr. Van Valkenburg de aan de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 59