58 overzijde van Veen en Duin gelegen hofstede Wildhoef aange kocht, waar hij met zijn tweede echtgenote en hun kinderen de zomer doorbracht. In de winter woonde het gezin in het huis aan de Grote Markt te Haarlem. Door de schenking van Vrouwe Guldewagen werd Van Valkenburg's Bloemendaalse bezitting dus aanzienlijk vergroot, behalve de opstallen van Veen en Duin maakten nu ook vrijwel alle landerijen aan de oostzijde van de Kennemerweg tot aan de Delft deel uit van Wildhoef. De nog bestaande drie kleine woningen met de rood-wit-groene luiken, eertijds genummerd Kennemerweg 11, 13 en 15 en thans Laan van Boreel 1, 3 en 5, gelegen ten zuiden van de boerderij Veen en Duin, werden in 1763 eveneens mr. Van Valkenburg's eigendom, toen hij uit de boedel van wijlen Hendrik de Vries kocht „een van ouds vermakelijke hofstede, genaamd Veen en Berg, nu voort meerendeel een warmoestuin met de huizinge met een apart staande huizinge, bekwaam voor een tuinmanswooning, stalling en verdere getimmerte, een vruchtbare boomgaard, moes- en tuinland, groot 2 morgen 96 roeden." De koopsom bedroeg 4.278 gulden 15 stuivers contant geld. De kleuren van de luiken dateren uit later tijd, toen de huisjes deel uitmaakten van het Wildhoefbezit en zullen ontleend zijn aan de kleuren van het familiewapen van de Van Wickevoort Crommelins. De huisjes, die met de boerderij nog altijd een alleraardigst ge heel vormen, zijn - zoals vorenvermeld - een overblijfsel van de vroegere hofstede Veen en Berg. Deze was in de tweede helft van de 17de eeuw het zomerverblijf van de Haarlemse koopman Joost Hoofman en zijn gezin. In tegenstelling met zijn ruime en deftige woning in de Kruisstraat was zijn Bloemendaalse hofstede slechts van bescheiden omvang, nog geen drie morgen groot, zoals we zagen, en de inrichting van het huis was eveneens eenvoudig. Omdat de tegenwoordige huisjes, als overblijfsel van het oude buitentje, zo dicht in de nabijheid liggen van de boerderij Veen en Duin, willen we hier wat dieper ook op de geschiedenis van de voormalige Veenberg ingaan. Voormalige hofstede 'Veenberg' Joost Hoofman was in het 17de-eeuwse Bloemendaal of Ael-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 60