59 bertsberg geen onbekende. Hij was verwant aan de blekersfamilie De Nijs die haar bedrijf had ten noorden van de Veenberg. Dus een van de twee blekerijen die Henry Samuel Crommelin kocht voor bestemming van zijn hofstede Veen en Duin. De Hoofmans waren hiervan zelfs mede-eigenaren. Bovendien bezat Joost in deze omgeving nog enkele huizen en stukken land. Hoogstwaar schijnlijk liet hij de Veenberg in 1664 bouwen, het geboortejaar van zijn oudste dochter Elisabeth. We veronderstellen dit omdat er vroeger in een van de huisjes een steen was ingemetseld, die dat jaartal droeg. Jammer genoeg is die gedenksteen al jaren verdwenen, wanneer en door wie die werd verwijderd, is onbe kend. Elisabeth, Joost's dochter, was een bijzonder intelligent meisje, dat al op jonge leeftijd blijk gaf dichterlijke begaafdheid te bezit ten. Hoe zij van het heerlijke buitenleven en de schoonheid van de omgeving op de Veenberg genoot, horen we uit een tweetal gedichten die zij daar in haar jeugdjaren schreef. In haar „Uit- noodiging. aan mijne gespeelen, dat ze mij op Veenberg in Ael- bertsberg komen bezoeken" en in „Veenberger Beekzang", beschrijft ze opgetogen het liefelijke landschap van het Aelberts- berg in de 2de helft der 17de eeuw 2. Hierop komen we later nog terug. Tot het begin van de 18de eeuw blijft de familie Hoofman in het bezit van de Veenberg. In 1703 verkopen Joost Hoofman's erfge namen het buitentje c.a. aan Joannes Nicolaes van Westerhoff voor 3.035,-. Diens zoon Christiaan doet het in 1723 voor 2.800,- in eigendom over aan Aelbert Hendrixe, gehuwd met Alida Bisschop, aan wie hij volgens zijn testament de Veenberg naliet. Later hertrouwde de weduwe met Hendrik de Vries, uit wiens boedel mr. Van Valkenburg het voormalige buitentje kocht. In 1784 sterft mr. Willem Mattheus van Valkenburg. Zijn dood betekent ook het einde van de hofstede Veen en Duin. Zijn exe cuteuren brengen nog in hetzelfde jaar zijn Bloemendaalse bezit tingen te Haarlem in publieke veiling, waaronder ook de hof stede Veen en Duin met inbegrip van boerderij en landerijen. De

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 61