65 gezicht uit het huis van Wildhoef staan", snoeien noch rooien. Er was de bewoners alles aangelegen om vanuit het huis het zo fraaie en wijde uitzicht te behouden, vandaar ook dat in het begin van de 19de eeuw de omrastering langs huis en theekoepel was vervangen door een in een greppel geplaatst houten hekwerk en wel in schuine richting naar de wegzijde, zodat het uitzicht niet werd belemmerd. Een ernstige slag trof de boerderij op 2 oktober 1853. Tijdens een hevig onweer sloeg de bliksem in de hooischuur. De schuur, evenals de daarin aanwezige voorraad hooi en aardappelen ging in vlammen op. Het bericht4 zegt verder dat de heer Van Wickevoort Crommelin (van Wildhoef) daarna voornemens was de boerderij te laten beveiligen. Of en op welke wijze dit ge beuren zou, vermeldt de historie niet. Na de dood van Cornelis van Schooten in 1864 ging de pacht van de boerderij, welke drie kwart eeuw bij zijn familie was ge weest, in andere handen over. Twee generaties Kramer zullen gedurende een zelfde periode de opvolgers worden. De nieuwe boer op Veen en Duin was de 31-jarige Jacobus Hen drik Kramer, geboortig uit Bennebroek. Hij was getrouwd met een Bloemendaals meisje, Johanna Cornelia van Servellen, dat van boerenafkomst was. Kramer moet vóór hij boer op Veen en Duin werd al in dienst van Wildhoef geweest zijn, naar men zegt, als tuinman. Toen was mevrouw Cornelia van Wickevoort Crom- melin-Willink eigenares van het buiten. Zij verhuurde aan Kra mer de landerijen ingaande Kerstmis 1864 en de boerderij per 1 mei 1865 voor 1100,- 'sjaars, te voldoen op 1 juni en 1 december. In die tijd gaat zich in de omgeving van de boerderij een grote verandering voltrekken. Er worden namelijk plannen gemaakt voor de aanleg van de spoorlijn Haarlem-Uitgeest, die dwars door de landerijen tussen de Kennemerweg en de Delft zal gaan. Inderdaad komt op 1 mei 1867 de spoorlijn tot stand, wel een belangrijke gebeurtenis, maar voorlopig voor het dorp Bloemen- daal nog van weinig belang. Het duurde tot 1888 voordat er aan de Kleverlaan ter hoogte van de ingang van het tegenwoordige

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 67