66 Kinheimpark een spoorweghalte kwam, waar slechts enkele trei nen stopten. De grote verbetering trad pas in toen Bloemendaal in 1900 een station rijk werd. Voor de aanleg van de spoorlijn had ook mevrouw Van Wicke- voort Crommelin enige percelen weiland en water afgestaan, die aan de pacht van de boerderij werden onttrokken. De landerijen waren nu vóór en achter de spoorbaan komen te liggen. Om naar het land over de spoorbaan te komen - en dat gold ook voor de overige landerijen langs de Kennemerweg - waren op verschillen de plaatsen overwegen aangebracht. Wel een enigszins gevaar lijke toestand, maar in die jaren reden er nog slechts enkele stoomtreinen, die bovendien geen grote snelheid hadden. Boer Kramer kreeg voor de onttrokken percelen weiland en water enige schadeloosstelling, waardoor hem ingaande Kerstmis 1865 en 1 mei 1866 de landerijen groot 20 bunder (ha), en het huis gedurende vier achtereenvolgende jaren voor 1032,- per jaar werden verhuurd. Kramer en zijn vrouw worden op 11 maart 1866 verblijd met de geboorte van een tweeling, een zoon die de namen Jacobus Lo- dewijk en een dochter, die de namen Johanna Maria ontvangt. Zij zijn hun enige kinderen gebleven. Lange jaren hebben de Kramers de boerderij bestuurd, in de laatste tijd daarin bijgestaan door hun zoon. De dochter was in tussen getrouwd. Vader Kramer overleed te Bloemendaal op 13 januari 1900, 66 jaar oud. De weduwe bleef nog enige tijd op de boerderij wonen, maar betrok daarna het huis 'Zomerlust' aan de Donkerelaan (nu nr. 6), waar zij op 24 februari 1917 op 82- jarige leeftijd is gestorven. De Kennemerweg en aangrenzende percelen Alvorens verder te gaan met de geschiedenis van de boerderij willen we eerst aandacht schenken aan de omgeving van de Kennemerweg, omdat de gehele oostzijde van de weg toen een fraai landschappelijk geheel vormde met over de weilanden de vrije en wijde uitzichten naar het Spaarne, Haarlem en Schoten. En om ons de oude toestand enigermate te kunnen indenken, moeten we teruggaan tot de 2de helft van de 19de eeuw, zelfs

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 68