72 komstig van een der blekerijen dan wel van de hofstede Veen en Duin. Helaas is de steen van Pieter Keij en ook nog een andere grenssteen die in Sintenie's land stond, niet meer in Bloemendaal aanwezig. In 1935 moeten zij zijn afgestaan aan jhr. mr. J. Loudon te Wassenaar, waar zij geplaatst zouden zijn voor de in gang van de oprijlaan van zijn buitenplaats 'Blankenburgh'. Van de oude grensstenen die in de weilanden van Veen en Duin en Wildhoef stonden, is slechts één 17de eeuwse steen over, name lijk die welke nu in het Wildhoefplantsoen staat. Na de dood van jhr. Jacob Constantijn Teding van Berkhout in 1904 pachtte de oude Sintenie en later zijn zoon boerderij en landen van douairière Teding van Berkhout-Duymaer van Twist, die tot 1923 's zomers nog altijd op Dennenheuvel woonde. Na haar overlijden - het echtpaar had geen kinderen - erfde jhr. mr. E. H. E. Teding van Berkhout boerderij en landerijen. Van diens weduwe, douairière Teding van Berkhout-Camerling Helmolt kocht P. Th. Sintenie in 1950 deze onroerende goederen. Nu we toch wat langer hebben stilgestaan in deze omgeving, moet ook nog herinnerd worden aan de woning van de hovenier F. B. Bersee, welke aan de zuidzijde van Sintenie's boerderij lag, ge nummerd Kennemerweg 3. Voor de bouw daarvan had Bersee in 1927 het daar nog staande huisje gekocht, waar Piet Stals, arbeider in dienst van het Provinciaal Ziekenhuis, had gewoond met een aangrenzend stuk land. Op de plaats van het gesloopte huisje kwam toen, ook dicht bij de spoorbaan de nieuwe woning van Bersee tot stand. Behalve dat Bersee op eigen grond vaste planten kweekte en particuliere tuinen onderhield, was hij op zichter van het in het laatst van de twintiger jaren aangelegde R.K. St. Adelbertus-kerkhof op terreinen van het voormalige buiten Dennenheuvel aan de Dennenweg. Vooral in de bloeitijd bood zijn huis met rose prunissen er voor en vruchtbomen er om heen een fleurige aanblik. Met de er naast gelegen aardige boerenwoning, de grazende koeien in de wei en niet te vergeten het zo pittoreske voormalige blekersperceel te midden van oud geboomte en omgeven door moes- en bloementuin, dat alles vormde - we zeiden het reeds - inderdaad een bekoorlijk geheel.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 74