75 Veen en Duin omstreeks 1900 en volgende jaren Zo zijn we na deze terugblik weer teruggekeerd naar ons uit gangspunt, de boerderij Veen en Duin waarover we dank zij de herinneringen van enige oudere Bloemendalers 6 enkele aardige gebeurtenissen uit het begin van deze eeuw kunnen vertellen. Jacobus Lodewijk Kramer die in 1900 het bedrijf van zijn vader overnam, was bij de Bloemendalers algemeen bekend als 'Ko Kramer'. Hij was ongetrouwd en is dat ook zijn leven lang ge bleven. 'Juffrouw Fie' zoals zij door een ieder genoemd werd, die volgens de burgerlijke stand Sophia van Nieuwkerk heette en in 's-Gravenzande was geboren, kwam in 1897 - zij was toen 39 jaar oud - op Veen en Duin wonen, waar zij na het vertrek van Ko's moeder, de huishoudster werd. Zowel in de huishouding als in het boerenbedrijf had de boer aan haar een grote steun. In de eerste jaren van 1900 pachtte Kramer boerderij en lande rijen van mejuffrouw Cornelia Adolphina van Wickevoort Crom- melin, maar later van de Maatschappij Veenduin, die toen haar onroerende goederen beheerde. Door het ontbreken van gegevens kunnen we niet vermelden hoeveel de pacht bedroeg, die hij in de loop der jaren betaalde. In zijn goede tijd bezat Kramer wel zo n 40 koeien, het kleinvee meegerekend en ook 2 paarden. Van de koeien waren er 4 tbc-vrij. Deze werden viermaal per jaar door de Haarlemse veearts gekeurd. De melk van deze koeien ging naar speciale adressen ten behoeve van kinderen die deze melk nodig hadden. Zijn buurman Sintenie bezat slechts 1 tbc-vrije koe. Knechten op de boerderij waren Jaap Dingerdis, Toon Cassee en Hardebol. Dingerdis ging in de ochtenduren met de melkwagen de klanten in Bloemendaal af. De melk, in bussen en emmers op een duwwagentje geladen, werd per maat verkocht. Een hele of halve pint liter) werd in die tijd voor 8 cent de liter verkocht. Later, toen Jan Sintenie op 16-jarige leeftijd als knecht voor dag en nacht op de boerderij was gekomen, deed Kramer hem de melk wijk - men sprak hier van de 'melkmart' - over. Vóór de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 77