76 Eerste Wereldoorlog, toen de zo bekende uitspanning 'Het Pan- nekoekenhuisje' in het Bloemendaalse bos op zomerse dagen grote aantallen bezoekers trok, leverde Kramer soms meer dan 100 liter melk aan juffrouw Kalkman, de houdster van de uit spanning, per dag af. Juffrouw Fie rekende als regel met de melkknecht af, maar als de boer niet thuis was of in de drukke tijd gebeurde dat afreke nen weieens op z'n Jan-boerefluitjes en werd de geldbuidel soms afgegeven zonder dat controle plaats vond. Kramer genoot bekendheid om zijn uitstekende kwaliteit boter. Hij karnde ook zelf. In de wagenschuur van de boerderij stond de karnmolen met een rad van 2Vi m middellijn. Voor het in beweging brengen daarvan hield Kramer twee of drie honden. Elk van hen liep telkens een half uur in het treerad. Behalve de eigen boter kocht de boer op de markt in Leiden nog zo'n vier of vijf vaten van elk 100 pond boter van Zoeterwoudse boeren. Per trein werden de vaten van Leiden naar Bloemendaal vervoerd. Op de boerderij werden dan Keulse potten van 1, 5 en 10 pond boter gevuld, die verkocht werden aan de vele klanten niet slechts in het Bloemendaalse Park en Aerdenhout, maar ook in Haarlem en Heemstede. Met paard en wagen bezorgde Kramer de Keulse potten aan de vaste adressen. De prijs van de boter bedroeg toen 45 a 50 cent per pond. Hoewel op de boerderij een groot aantal kippen rondliep, kocht de boer ter aanvulling van het tekort aan eieren, nog kisten eieren in Assendelft. Behalve eenden hield Kramer er ook een koppel ganzen op na. Bekend is het hoe waakzaam ganzen zijn. Zo ge beurde het nogal eens dat iemand die op de boerderij moest wezen en in hun buurt kwam, een angstig ogenblik beleefde als de ganzen luid snaterend met open bek en klappende vleugels op hem afkwamen. Ko Kramer was voor zijn vrienden een gulle en vrolijke gastheer, zoals men nog weet te vertellen. Tot hen die op geregelde tijden 's avonds in de ruime woonkamer-keuken bij hem een kaartje kwamen leggen, behoorde de jonge agent van politie Jan Louisse, de bekende latere hoofdagent-politie-administrateur. Een goe de vriend was verder Piet Zwart, die zijn stalhouderij aan het

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 78