79 dreigementen en weg waren de kinderen! Maar als er een behoor lijke afstand tussen hen en de gevreesde tuinbaas was, riepen ze 'rooie', 'rooie' en zongen daar zelfs een liedje op. Een aardige gebeurtenis was het elk voorjaar opnieuw als een ooievaarspaar op het nest in het weiland van Kramer en op de krocht van Sintenie neerstreek om daar te broeden. In de vele sloten langs en tussen de landerijen huisden tal van kikkers, dus vonden de ooievaars er voldoende voedsel voor zichzelf en hun broedsel. Het kwaken van kikkers en het klepperen van ooie vaars waren hier toen bekende geluiden. Tegen september - de vogeltrektijd - verzamelde zich op het land van Sintenie en Kramer over de spoorbaan wel zo'n veertigtal ooievaars om de tocht naar warmere streken te gaan ondernemen. Op de weilanden, vooral die wat moerassig waren, zag men ook veel kieviten; het was geen zeldzaamheid als men 's morgens 60 a 70 eieren kon rapen. Aan juffrouw Crommelin werd steeds een aantal hiervan aangeboden. Een andere bijzonderheid was ook dat in die jaren de broeders van het Haarlemse ziekenhuis St. Joannes de Deo hier vaak ge neeskrachtige kruiden kwamen zoeken. Zij vonden deze voor namelijk langs de rijk met planten en bloemen begroeide sloot kanten in de z.g. 'venen' over de spoorbaan, o.m. valeriaan en kalmoes, waarvan de wortels geneeskrachtig zijn. Na bereiding van de kruiden werden zij als geneesmiddel voor de patiënten gebruikt. Een fraaie aanblik boden heel vroeger een drietal prachtige Canadese populieren die in het weiland van Veen en Duin vrij dicht aan de wegzijde stonden. Zij gaven destijds voor het vee een heerlijke beschutting tegen de felle zomerzon. Jaren geleden werden twee van de fraaie bomen door een zware storm geveld, de langst overgeblevene werd door de bliksem getroffen. Om de reusachtige stam van deze gehavende boom alsnog te kunnen behouden heeft men er indertijd een ijzeren band omheen ge legd. In dit verband vonden we een aardige bijzonderheid ver meld in 'De Koerier' van 12 april 1972 7. Hierin schreef me vrouw J. M. Storm-Wenckebach te Santpoort naar aanleiding van een desbetreffende prijsvraag dat zij, omdat er in Santpoort-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 81