84 medeweten van boer Kramer in de Kom een palingkooi. Balm had toen in het dorp nog geen zaak maar kwam enige malen per week uit Spaarndam naar Bloemendaal om aan zijn vele klanten zijn verse vis te verkopen. Iets wat men vroeger in de zomer vaak zag gebeuren was het vullen van de waterwagen van Wildhoef. Daarvoor was in het weiland van Veen en Duin op de plek waar zich nu nog een groepje van vier bomen bevindt, een nortonpomp geslagen. Het water diende voor het begieten van planten en bloemen in de buitenplaats. Al deze herinneringen dateren grotendeels uit de eerste decennia van deze eeuw. In die tijd was de boerderij Veen en Duin nog volop in bedrijf. In de oorlogsjaren 1914-1918 was boer Kramer commissaris voor de voedselvoorziening, speciaal wat boter en aardappelen betreft. Van de boerderij uit werden de winkels van deze artikelen voorzien. Lange jaren was Ko Kramer de boer op Veen en Duin. Zijn eer tijds zo bloeiend bedrijf schijnt in latere tijden minder welvarend geworden te zijn. In mei 1936 - hij was toen 70 jaar oud - verliet hij met juffrouw Fie het oude Veen en Duin om de kleine boer derij van Wildhoef aan de Donkerelaan te betrekken. Hij hield hier nog een paar koeien en een aantal kippen. Juffrouw Fie heeft hem daar tot aan zijn dood in 1941 verzorgd. Enige maanden later verhuisde zij naar het rusthuis Noorder Stationsweg 13, waar zij in 1954 op 97-jarige leeftijd overleed. Veen en Duin van 1936 tot 1967 In die tussentijd hadden zich op de boerderij en in de omgeving ervan grote veranderingen voorgedaan. Mejuffrouw Van Wicke- voort Crommelin was op 5 januari 1936 op ruim 79-jarige leef tijd overleden en dit had tot gevolg dat Wildhoef niet langer buitenplaats bleef. De gronden en opstallen die er sedert tal van jaren toe hadden behoord en zoals bekend door de Maatschappij Veenduin werden beheerd, gingen geleidelijk aan in andere han den over. Ook met het prachtige duingebied het Naaldenveld in Aerden-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 86