85 hout en de daarin gelegen boerderij, toen Van Vollenhovenlaan 24 genummerd, door erving eveneens het bezit geweest van juf frouw Crommelin, was dit het geval. Sedert 1917 hij was toen 30 jaar oud - was Petrus Verbruggen daar de pachter van de boerderij met de bekende rood/wit/groene luiken. In de dertiger jaren werden in de bij de boerderij behorende gronden door het Amsterdamse Waterleidingbedrijf kanalen gegraven met het ge volg dat de gronden uitdroogden, hetgeen Verbruggen, die daar op veel aardappelen teelde, groot nadeel opleverde. Toen de heer J. C. Reinders Folmer, directeur van de Maatschappij Veenduin, wetende dat Kramer de boerderij Veen en Duin zou verlaten, Ver bruggen voorstelde hiervan pachter te worden, ging deze daar graag mee akkoord. De boerderij in het Naaldenveld werd na het ver trek van de Verbruggens door de heer Reinders Folmer tot woon huis verbouwd en door hem betrokken. Nu woont zijn zoon C. M. Reinders Folmer er. Door de aanleg van nieuwe wegen in een deel van. het Naaldenveld is het huis thans genummerd Zwalu- wenweg 24. Het gezin Verbruggen nam in mei 1936 zijn intrek in de boerderij aan de Kennemerweg. Kort daarna - in 1938 - kocht de ge meente Bloemendaal van de Maatschappij Veenduin tot behoud van natuurschoon de boerderij met landen en waterpartij, als mede de erbij gelegen 3 kleine woningen (de Veenberg). De omgeving was hier toen al ingrijpend veranderd doordat op het weiland van Wildhoef achter de Ned. Hervormde kerk een jaar tevoren ten noorden van de Noorder Stationsweg het Wildhoef plantsoen met vijver en enige wegen waren aangelegd. Hierdoor kwamen de huisjes, die men vroeger door het zogenaamde paar- denpaadje over het weiland van de boerderij bereikte, nu aan de Laan van Boreel, een der nieuwe wegen, te liggen. Door al die veranderingen werd toen ook de in de buurt liggende boomgaard, van ouds tot de buitenplaats Wildhoef behorende, gekapt. Behalve twee paarden telde de veestapel van Verbruggen zo'n 30 stuks vee. In de oorlogsjaren 1940-1945 toen zich regelmatig ook veediefstallen voordeden, werden bij hem twee koeien ge stolen. Zijn buurman Sintenie had zelfs het verlies van 3 koeien te betreuren.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 87