I 88 Verbruggen hield er geen melkuitventwijk op na. De melk werd bij hem opgekocht door de zoons van Jan Sintenie, de vroegere knecht van boer Kramer, van wie hij indertijd de 'melkmart' overnam. Deze zoons hebben nu aan de Bloemendaalse straat weg 87 onder Santpoort-Zuid de melkinrichting Veen en Duin, welke naam voor hen een herinnering inhoudt aan de oude boer derij aan de Kennemerweg. Omstreeks 1957 ging het land over de spoorbaan dat, evenals vroeger Kramer, Verbruggen in pacht had over aan de gemeente Haarlem, omdat de stad het land nodig had voor de aanleg van het Pim Mulier-sportpark. Helaas heeft het sportpark met zijn hoge lichtmasten het gezicht vanaf de Kennemerweg ter hoogte van de boerderij bepaald niet verfraaid. Enkele gegevens over de door Verbruggen verschuldigde pacht sommen kunnen hier nog vermeld worden. Zo betaalde hij over de jaren 1946-1948 voor de boerenwoning met stal, bijgebouw en erf ter oppervlakte van 3700 m2 300,- pacht en voor het weiland van 3,4 ha met het perceel water 253,-, beide per jaar. De laatste huurovereenkomst, lopende wat de boerderij betreft over 1952-1963, noemt opnieuw een jaarlijkse pacht van 300,-, maar voor het grasland en water gedurende de jaren 1958-1963 een huur van 397,- 's jaars. Wegens het overlijden van Petrus Verbruggen in 1967 werden beide pachtovereenkomsten door de gemeente Bloemendaal en Verbruggen's erfgenamen, zijn zoon en dochter, met ingang van 1 oktober van hetzelfde jaar ontbonden verklaard. Restauratie en nieuwe bestemming Hiermede is aan de geschiedenis van Veen en Duin als boerderij gedurende meer dan twee eeuwen een einde gekomen. Gelukkig houdt dit niet de verdwijning van het oude pand in. Integendeel, na afbraak van latere aanbouwsels en de volgens voorschriften van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg gevolgde restauratie is door het Aannemersbedrijf Witkop de boerderij in haar oor spronkelijke toestand teruggebracht. Een bijzonder geslaagd ge heel is hiermede verkregen. Hoe aardig ligt thans weer de boer derij met haar fleurig rood-wit-groen geschilderde luiken, om-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 90