91 aansluitende vaarten zo hoog is. Nog altijd vallen deze vaarten in het voormalige poldergebied van Bloemendaal onder het be heer van het Hoogheemraadschap van Rijnland. Verondersteld wordt - zekerheid bestaat er echter niet over - dat het waterpeil in de Kom meestal hoger gehouden werd dan dat in de sloot welke de verbinding vormde naar de Delft. Restanten van de schotbal- ken zijn namelijk nog aanwezig achter de schuur en het profiel van de oever van de eigenlijke kom geeft duidelijk aan dat de waterstand daar vroeger hoger was. Het ligt in de bedoeling ook nu de waterstand in de kom weer op te voeren, althans in de zomer. Het niveau van de gehele waterpartij ten westen van de enkele jaren geleden gemaakte duiker onder de nieuwe weg naar de boerderij en de flats Veen en Duin is nu reeds iets verhoogd. Hoewel door de onttrekking van duinwater door de waterleiding bedrijven de drang naar het binnenland veel minder is geworden, stroomt er nog steeds water in de kom via een duiker onder de Kennemepweg. Door duikers en de Wildhoefvijver kan water van het meertje van Caprera naar de kom stromen. Tot voor onge veer veertig jaren geschiedde dit door de Bloemendaalse beek langs de Donkerelaan, waarover we al eerder spraken in de 'Veenberger Beekzang'. De waterrijkdom van het meertje van Caprera was destijds zo groot dat het overtollige water ervan werd afgeleid naar de vijver in Wildhoef, vanwaaruit het Wild hoefbeekje weer water afvoerde naar de Bloemendaalse beek langs de Donkerelaan ter hoogte van het tegenwoordige Jeugd huis. Ook uit de directe omgeving stroomt water in de kom, de oevers zijn er zeer drassig en de grondwaterstand van het weiland is in de regel hoger dan het niveau van de kom. Tot voor kort was de boerderij alleen vanuit de Kennemerweg bereikbaar door een houten inrijhek met klaphekje. De bestaande toegangsweg aan de Kennemerweg wordt thans niet meer ge bruikt, omdat een paar jaren geleden een pad werd aangelegd, leidende van de Laan van Boreel naar de flatgebouwen Veen en Duin, zodat de boerderij hier nu haar ingang heeft. Een soortge lijk houten inrijhek met klaphekje als aan de Kennemerweg vindt men thans ook aan dit pad.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 93