97 Haarlem en zijn Openbaar Vervoer Van trekschuit tot spoorwegvervoer „Wie verre reizen doet kan veel verhalen" is een zegswijze die waarschijnlijk al eeuwen bestaat. De lust tot reizen zat en zit menig Nederlander in het bloed. Reizen wilde eertijds voornamelijk zeggen zich met schepen voortbewegen over zeeën en rivieren of kanalen. Het reizen over land was wegens de daaraan verbonden gevaren slechts voorbe houden aan kooplieden en marskramers, die aldus trachtten hun brood te verdienen. In de 16de eeuw komt hierin, zij het schoorvoetend, enige ver andering. Sommige ondernemende lieden gingen er hun beroep van maken reizigers te vervoeren te water, zowel als over de weg. Beurt- en schuitenveren - hoe kon het anders in het water rijke Holland - werden ingevoerd, maar daarnaast ontstonden wagenveren voor het vervoer over land. Hierbij moet men be denken dat het woord „veer" in die dagen meer de betekenis „verbinding" in het algemeen had, zonder de engere betekenis die wij er tegenwoordig aan geven. Een van de eerste wagenveren in Holland, in feite de voorloper van de diligence, werd in het prille begin van de 16de eeuw in gericht tussen Amsterdam en Haarlem. Verwekt het verwondering dat de eerste spoorweg in 1839 en een van de eerste interlokale elektrische tramwegen - in 1904 - in Nederland ontstonden juist tussen Haarlem en Amsterdam? Openbaar vervoer in de huidige betekenis van het woord had een aanvang genomen. Was er in het begin nog sprake van vrije concurrentie, het zou niet lang duren of het vervoer werd aan banden gelegd. De on dernemers-voerlieden voerden een strijd op leven en dood bij het werven van klanten; de reizigers werden hiervan de dupe. In Amsterdam verscheen in 1608 een ordonnantie, waarbij be paald werd dat iedere vervoerder, alvorens het traject Amster dam-Haarlem te berijden, zijn naam moest opgeven ter secretarie. Er werden vervoersvoorwaarden vastgesteld, waarin ook de ta rieven werden opgenomen.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1974 | | pagina 99