98 lijken zonder veel wijzigingen betrokken zoals Hope ze had ach tergelaten. Het ruimtegebrek in het huis, dat voor een kunstcollec tie was gebouwd, en niet als paleis voor een koning, moet groot zijn geweest. Koning Lodewijk Napoleon had dan ook heel andere plannen met het Paviljoen zoals blijkt uit een rapport in de Archives Nationa ls in Parijs, in 1812 opgemaakt door de architect B.W.H. Ziese- nis (1762-1820) over de bezittingen van de Franse kroon in het voormalige Koninkrijk Holland. Hij schrijft hierin dat de koning in 1809 besloot een vleugel en een kapel aan het gebouw te doen toevoegen. Op de al eerder genoemde plattegrond uit het Koninklijk Huisarchief, gemaakt voordat Lodewijk Napoleon het huis betrok, is een oostelijke vleu gel aan het huis geprojecteerd met een appartement voor de ko ning. Lodewijk Napoleon had nog meer plannen met „Welgelegen". Zo bepaalde hij in 1809 dat alle schilderijen van levende meesters in het Paleis op de Dam, overgebracht moesten worden naar het Paviljoen in Haarlem. Aldus geschiedde. Om onverklaarbare re denen gaf de koning kort daarna opdracht om een gedeelte van de collectie terug te laten brengen naar Amsterdam. In 1809 kocht Lodewijk Napoleon de „Baan" de huidige Koekamp, van de stad Haarlem, voor de aanleg van een botanische tuin, maar ook deze is er nooit gekomen. In 1810 tenslotte voegde de koning de bui tenplaats „Zorgvliet" toe aan zijn Haarlemse bezitting. De tuin van deze buitenplaats aan het Spaarne, die later grappig genoeg Vlietzorg zou heten, strekte zich uit tot de Kleine Houtweg, en werd door een hoge houten brug verbonden met het park van het Paviljoen. Romantische Haarlemmers veronderstellen dat het al lerliefste Zorgvliet bestemd was voor een liefje van de eenzame koning, maar hierover is niets bekend. Volgens een even hardnek kig Haarlems verhaal is het bergje achter in de tuin van het Pavil joen Frans grondgebied. Op dit raadselachtige heuveltje begon de brug die de beide buitens met elkaar verbond. Wat Lodewijk Napoleons plannen met het Paviljoen ook geweest mogen zijn, ze werden doorkruist door zijn gedwongen vertrek. Hij tekende op 1 juli 1810 op het Paviljoen de acte, waarbij hij afstand deed van de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 100