101 in derhoudsbeurten. Hij doet in het rapport een gedetailleerd en kostbaar voorstel om het „Pavilion Impérial d'Haarlem" in een le goede staat te brengen. e- Blijkens het rapport uit 1812 in de Archives, is na de tirade van ïg Ziesenis slechts een aantal van de door hem voorgestelde werk- h- zaamheden aan het Paviljoen uitgevoerd. Moedeloos schrijft hij in nu, dat het gebouw steeds meer vervalt door constructiefouten, die or te wijten zijn aan: ,1'ignorance ou a la mauvaise foi des con- ar structeurs". Onwetendheid of kwade trouw van de bewoners is ;lt volgens Ziesenis de oorzaak van de ellende met het huis. Het lijkt iel of hij méér weet van de bouwgeschiedenis, al blijft het bij deze a- vage aanwijzingen. Doelt Ziesenis, die als jonge man de bouw van :r- „Welgelegen" moet hebben meegemaakt, op kwade trouw van de Qg aannemers ten opzichte van de onervaren Dubois? ry Het kleine paleis in de Haarlemmerhout kreeg in 1814 weer vor- le- stelijke bewoning: prinses Wilhelmina, de moeder van Koning :n- Willem 1, nam er haar intrek. Na het vertrek van de Franse over- og heersers, in 1814, kwam het huis als voormalige vijandelijke be zitting aan de Staat der Nederlanden. Bij Koninklijk Besluit werd in- het Paviljoen vervolgens in vruchtgebruik gegeven aan prinses de Wilhelmina. Net als bij haar voorganger, koning Lodewijk Napo- ijk leon, is men geneigd zich af te vragen, waarom prinses Wilhelmi- )e- na het Paviljoen de voorkeur gaf boven de buitenverblijven van de hts Oranjes. In het geval van prinses Wilhelmina is het antwoord er, gemakkelijker: zij kende het huis, en moet het hebben gewaar- let deerd. Samen met haar echtgenoot, stadhouder Willem V, had zij in 1788 bij Henry Hope op „Welgelegen" het middagmaal ge en bruikt. Deze visite vond overigens plaats onder hoogst onprettige ist, omstandigheden, na een tocht door een vijandig Haarlem, dat in In de strijd tussen de Patriotten en de Prinsgezinden aan de kant van rijs de eersten stond. De inval van het leger van de koning van Prui- het sen, de broer van prinses Wilhelmina, in 1787 had de tegenstellin- c is gen in de Republiek nog verscherpt. >elt De prins en de prinses vonden in Haarlem bij hun bezoek de de straten leeg, en de ramen en deuren van de huizen gesloten. On- on- danks dat zal de prinses toen gecharmeerd zijn geraakt van het

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 103