102 vorstelijke huis van Henry Hope. In haar jonge jaren was de prinses verrukt van de produkten van het modieuze neo-klassicis- me, zoals het Engelse Wedgwood aardewerk. Het luxueuze „Nieuwe Hof', de vleugel die in 1789 voor Willem V werd toege voegd aan het Stadhouderlijk Kwartier op het Binnenhof in Den Haag, was in neo-klassicistische stijl gebouwd. Prinses Wilhelmina woonde voornamelijk 's zomers op „Welgele gen". Voor haar dochter, prinses Louise, douairière van de hertog van Brunswijk, was koning Lodewijk's laatste aankoop, het bui tenhuis Zorgvliet, ingericht. Zorgvliet werd omgedoopt tot „Klein Paviljoen", en de luchtbrug tussen de tuinen van het grote en het kleine huis over de Kleine Houtweg deed goede dienst. De ener gieke „Willemijntje" zoals de prinses vriendschappelijk werd ge noemd, wekte het Paviljoen waar koning Lodewijk Napoleon de stilte had gezocht, weer tot leven. Haar kleinzoons kwamen er logeren en de Russische tsaar bezocht haar hier op doorreis naar Engeland. De prinses ontving op het Paviljoen ook delegaties hoge ambtena ren. Een van deze keurige heren had haar in 1787 op haar legen darische tocht naar Den Haag als lid van een patriottisch legertje aangehouden bij de Goejanverwellesluis. De prinses vatte deze samenloop van omstandigheden sportief op en maakte het de man niet moeilijk met dit zachtzinnige grapje: „Heden is Mijnheer mijn gevangene. Ik wacht U aan mijn tafel." Koning Willem I bezocht zijn moeder vaak op „Welgelegen" en in het eens zo patriottische Haarlem werden nu ter ere van de vorst legerparades en wapenschouwingen gehouden. De koning speelt een rol als „postillon d'amour" tussen een fraaie hofdame van zijn moeder en een jonge officier in een wonderlijk werkje, getiteld „De Slapende in den Haarlemmer Hout", dat een zekere I. Dijk in 1844 het licht deed zien. Dit boekje, hoe amusant ook, zou hier nooit worden vermeld, ware het niet dat het zich voorna melijk afspeelt op en om het Paviljoen. 1. Dijk, die hier goed bekend moet zijn geweest, gunt zijn lezers af en toe een kijkje in het „Vorstelijk lustslot": „Thans moeten wij den Lezer inleiden in het Paviljoen zelf. De Dag is reeds verre gevorderd. De Hertogin van Brunswijk, de Heeren en Dames van den Hofstoet zijn veree-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 104