115 het vroeg 19de-eeuwse huis „Dreeflust" aan de Dreef, werd bij het complex getrokken. Aan het huis „Welgelegen" is op het eerste gezicht niet veel ver anderd. De grote zalen op de bel-étage bleven volledig intact, en het stucwerk en de betimmeringen werden gerestaureerd. Maar een vergelijking van de plattegronden uit de 19de eeuw o.a. in het Gemeentearchief van Haarlem met de huidige toestand leert, dat er in de loop van de tijd het nodige gewijzigd is. Wan neer en waarom deze restauraties en verbouwingen plaats vonden is onbekend, doordat de gegevens hierover niet bewaard zijn ge bleven. De binnenplaatsjes aan weerskanten van de grote hal en de voor malige billardzaal werden overdekt en verbouwd. De diensttrap aan het eind van de lange gang op de bel-étage werd verwijderd en vervangen door een nieuwe trap in het kabinet bij het apparte ment aan de tuinkant. Ook in het kabinet bij de vroegere biblio theek kwam een nieuwe trap. Tussen de huidige kamer van de Griffier en het verbouwde binnenplaatsje bevond zich een dienst trap, die verdwenen is. De diensttrap achter de grote marmeren trap werd vervangen door een nieuwe. De voormalige muziekzaal stelt de aandachtige beschouwer voor de nodige raadsels. Op de al eerder genoemde 19de-eeuwse plattegronden staat hij aangegeven als een cirkel in een vierkant. Ook de inventarislijsten uit deze tijd omschrijven haar als ronde zaal of „rotonde". De zaal moet in de 20ste eeuw haar huidige ovale vorm hebben gekregen. Ook de open ronde koepel zal toen door een plafond zijn weggewerkt, en het stucwerk in het fries moet voor deze ingewikkelde operatie zijn vernieuwd. De reden is niet duidelijk. De ingreep valt slechts te betreuren, want de ovale vorm doet stuntelig aan. De grote middenzaal en de zaal die grenst aan de voormalige bibliotheek bezitten nog de prachtige marmeren schoorstenen, waarvan de Mercurius in 1789 zo onder de indruk was, maar in de laatste zaal ontbreken ze. Op de plaats van de schoorstenen werden nieuwe ingangen gemaakt. Een van de schoorstenen staat nu in de vroege re bibliotheek, ter vervanging van de schoorsteenmantel die door Piranesi werd ontworpen. De indeling van een aantal vertrekken is gewijzigd voor hun nieuwe bestemming, en dit alles maakt van

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 117