126 als in de Thomas moesten de paters Dominicanen het veld ruimen omdat de stadsmagistraten geen prijs bleken te stellen op de aan wezigheid van ordegeestelijken (monniken): de beide kerkjes gin gen over naar de wereldpriesters. Het zij overigens gezegd dat de stedelijke overheid zich later steeds toleranter opstelde tegenover het rooms-katholieke kerkgenootschap. De roomsen hoefden niet zo heimelijk meer ter kerke te gaan. Wellicht daardoor konden de katholieken van de St. Dominicus hun kerkje laten slopen om daarvoor in de plaats een nieuwe kerk te bouwen die ook naar buiten aan hun idealen voldeed. De nieu we Dominicus werd met veel praal en pracht in 1790 in gebruik genomen. De naam van De Drie Klaveren bleef behouden en Ten Hulscher moest in zijn verslag van 1807 getuigen, dat de Domini cus van alle Haarlemse katholieke kerkjes „buyten twijfel de fraayste" was. Het kerkelijk leven aan het Spaarne ontwikkelde zich voorspoedig zodat tegen het eind van de negentiende eeuw ook die fraaie kerk te klein bleek. Door de sluiting van de Bavo en de Thomas was het aantal kerkgangers aanmerkelijk groter geworden. De verdere uitbloei van de roomse gemeenschap aan de oostzijde van het Spaarne dwong pastoor Frankemölle tot de bouw van een nieuwe kerk. Het complex van de tweede Dominicus sneuvelde onder slopershanden. Architect Margry, een leerling van de toenmalige kerkebouwer-bij-uitstek Cuypers, ontwierp een nieuw, illuster kerkgebouw: een driehoekige neogothische kruisbasiliek met een vijfzijdig gesloten koor. Die kerk in 1885 ingewijd werd onder patronage gesteld van „Onze Lieve Vrouw van de Allerheiligste Rozenkrans en de H. Dominicus" en ze heeft kunnen functioneren tot in de zomer van 1975. Een dominante kerk, op historische grond langs het Spaarne. Een typische stadsparochie, die ten laatste het Burgwal kwartier een deel van het stadscentrum, het Rozenprieel, de Kamp, de omgeving van de Kleine Houtweg en de Slachthuis- buurt omvatte. Nog niet zo heel lang geleden hoorde daartoe ook Schalkwijk, een nog agrarische gemeenschap van waaruit de boe ren in hun sjeezen ter kerke trokken. Niet zonder weemoed en

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 128