m m 131 „In de achttiende eeuw heeft een belangrijk deel van de Westeu- ropese mensheid definitief afgerekend met alle tradities die eeu wenlang zijn persoonlijkheid aan banden gelegd hadden"1). Op godsdienstig, cultureel en politiek gebied begon de burgerij verzet aan te tekenen tegen eeuwenoude gevestigde machten. Zoals de Amerikaanse kolonisten in de jaren '70 hun vrijheidsstrijd begon nen tegen de Engelse regering, zo was Nederland het eerste Euro pese land „waar de burgers op grote schaal in opstand kwamen, om een middeleeuwse, vervallen en despotisch geregeerde staat te hervormen"2). Die zelfde Amerikaanse Vrijheidsoorlog was één van de oorzaken van de democratische revolutie in Nederland. Ons land raakte betrokken in de strijd tussen Engeland en zijn koloniën (de Vierde Engelse Oorlog, 1780-84) en ondervond daarvan vooral op eco nomisch gebied een enorme terugslag. De erfstadhouder, Willem V en zijn hof werden het doelwit van een steeds groeiende opposi tie. Er ontstond nu een merkwaardige coalitie tegen het stadhou derlijk bewind: de Patriottenbeweging, die werd gevormd door de traditioneel anti-stadhouderlijke regenten (de Loevesteinse tradi tie, die terugging op Oldenbarnevelt en De Witt) en democrati sche burgers uit de middenklassen. Holland werd het centrum van de democratische beweging. Hier organiseerden de burgerlijke pa triotten zich in gewapende genootschappen (vrijcorpsen) en bur gersociëteiten. De Oranjepartij vond daarentegen in Zeeland en in de landprovincies grote aanhang, maar werd pas aan het eind van de burgeroorlog, die in 1786 ontstond, goed georganiseerd, met Engelse geldelijke steun. Engeland vreesde een overwinning van de patriotten, die door Frankrijk werden gesteund, hoewel de revolutie daar pas in 1789 zou uitbreken. De dramatische afloop van de eerste revolutie is bekend. Met hulp van een Pruisisch leger werd de „belediging" aan prinses Wilhelmina, die door Hollandse vrijcorporisten bij Goejanverwel- lesluis was aangehouden, in september 1787 gewroken. Hierdoor kon de contrarevolutie in Holland en Utrecht beginnen en het Oranje-bewind hersteld worden. INLEIDING

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 133