Pas ruim zeven jaar later zouden de patriotten, nu zonder hun vroegere aristocratische bondgenoten (die zich veelal vóór de Pruisische interventie van 1787 hadden teruggetrokken, en die zich in de restauratieperiode vaak hadden gecompromitteerd), maar dit keer wel gesteund door de Franse Republiek, opnieuw de macht grijpen. Op de ruïnes van de oude Republiek begonnen zij met de opbouw van een moderne eenheidsstaat, de Bataafse Republiek. Beide revoluties ('87 en '95) waren een verzameling lokale revo luties. Vooral in de patriottentijd maakte elke stad een betrekke lijk autonome ontwikkeling door, een gevolg van de versnippering van de souvereiniteit in de Republiek der Nederlanden. De ge schiedenis van bij voorbeeld Rotterdam met zijn overwegend anti- patriotse vroedschap is een geheel andere dan die van Haarlem, waar vroedschap en burgerij zeer patriots waren, ook al werden de gebeurtenissen in beide steden in sterke mate beïnvloed door de politiek in Holland en de gehele Republiek. Dit artikel beoogt de geschiedenis van Haarlem in de periode 1787-1795 te volgen. De nadruk ligt daarbij op de ontwikkelin gen in de stedelijke politiek, en de reacties yan de burgers daarop. Ik heb daarbij getracht ook aandacht te besteden aan die laag van de bevolking die men gewoon was met het „grauw" of „gemeen" aan te duiden. Daarom heb ik naast de traditionele bronnen (vroedschapsresolutiën e.d.) ook het rechterlijk archief geraad pleegd, omdat dit ons juist inlicht over de wijze waarop de een voudige burgers zich politiek manifesteerden. 132 Noten (voor volledige titels en afkortingen, zie bronnen- en literatuuropgave) (1) Gobbers, p. 13 (2) De Wit, De Nederlandse Revolutie van de 18e eeuw, p.275.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 134