134 Ook het initiatief van de Engelsman Wilcock om een stoomweve rij van manchesterstoffen te beginnen, had weinig succes. De fa briek kwam er, met financiële steun van enige leden van de Oeco- nomische Tak van de Hollandsche Maatschappij van Wetenschap pen, maar werd al na een paar maanden naar Amersfoort ver plaatst (1785)12). Dit alles leidde tot een enorme werkloosheid. In 1752 sprak de stadsregering van 9000 werklozen en emigranten in de afgelopen 20 jaar13): het is onduidelijk hoevelen van deze 9000 de stad verlieten en hoevelen van hen werkloos werden. Het getal op zichzelf tekent echter al het sterke verval. De financiële toestand van de armenhuizen verslechterde voortdu rend in de loop van de eeuw. De Vierde Engelse Oorlog (1780-1784) deed de armoede nog meer toenemen14). Extra col lectes „uit hoofde van de volstrekte onmogelijkheid, om uit de gewone inkomsten en liefdegaven den honger van zooveel behoef- tigen te stillen", zoals het in een stadspublicatie heet,15) moesten de nood verlichten. En dan stelde burgemeester Pieter Vermeulen in dat zelfde jaar voor om te bezuinigen op de godshuizen van de stad16)! Om het precieze aantal bedeelden te bepalen zou een speciaal onderzoek nodig zijn. Het lijkt mij echter waarschijnlijk dat hun aantal 's winters eerder in duizenden dan in honderden geteld werd (de niet-permanent-bedeelden uiteraard meegeteld). Vooral de regelmatig gehouden extra-collectes voor de armen ondersteu nen dit vermoeden. Deze rampzalige sociaal-economische ontwikkeling liet ook haar sporen na in het uiterlijk van de stad. Tussen 1734 en 1804 werden volgens de stadsgeschiedschrijver Cornelis de Koning 1214 huizen afgebroken17). En dat terwijl men in 1672 begonnen was met een „nieuwe uitleg" aan de noordkant van de stad. Godsdienst Over de godsdienstige gezindheid van de Haarlemse bevolking aan het einde van de 18e eeuw zijn we nauwkeurig ingelicht. In mei en april 1791 liet de stadsregering een volkstelling houden in de stad en haar jurisdictie (het buiten de wallen gelegen stedelijk

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 136