139 bezoeker aanleiding was op hun reis door de Republiek ook Haarlem aan te doen42). Daar is allereerst de Hollandse Maatschappij van Wetenschappen, in 1752 door een aantal Haarlemmers opgericht, en tegenwoordig het oudste wetenschappelijke genootschap van ons land43). Aan vankelijk als onderafdeling hiervan, maar spoedig zelfstandig, volgde in 1777 de Oeconomische Tak (nu: Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel), een meer praktisch-gericht genootschap, met als doel „een keer tot stand te brengen in het voortschrijdend verval van Hollands welvaart"44). Het aantal patriotten onder de leden van de Oeconomische Tak was zo groot dat het ledental in 1787 sterk daalde, doordat velen van hen naar het buitenland vluchtten45). Uit een legaat van de doopsgezinde zijdehandelaar Pieter Teyler van der Hulst werd in 1778 Teylers Stichting opgericht. Deze Stichting omvatte een Godgeleerd Genootschap, een Tweede Ge nootschap, gericht op de bevordering van natuur- en letterkunde en een museum, het eerste van ons land46). De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen was in 1784 door Jan Nieuwenhuijzen opgericht. Het „Nut", niet van Haarlemse oor sprong, stelde zich de volksontwikkeling ten doel. De leden van de Nutsdepartementen in Haarlem behoorde Loosjes in 1789 tot de oprichters waren vrijwel zonder uitzondering patriotten47). Het departement Haarlem richtte onder andere een „Leesbiblio theek voor den zoogenaamden gemeenen man" op (17 94)48). De Opregte Haarlemsche Courant verscheen drie maal per week en gold ook buiten de stad als een toonaangevend blad49). In 1791 legden de Haarlemse boekverkopers een lijst van ruim honderd kranten en tijdschriften aan de stadsregering voor, met het ver zoek om toestemming om deze te mogen verkopen. Deze indruk wekkende lijst geeft een goed beeld van wat men zoal in geletterde kringen las: bladen uit geheel West-Europa vonden hun weg naar Haarlemse lezers50). Bestuur en rechtspraak Tot 1795 was het bestuur (en de rechtspraak, die natuurlijk nog niet onafhankelijk was) in handen van een betrekkelijk klein aan-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 141