140 tal vooraanstaande families. Namen als Van Sijpesteijn en Van Styrum komt men gedurende de achttiende eeuw in vele rege ringsfuncties tegen. Al in de 17e eeuw was het in veel Hollandse steden gebruikelijk onder de regentenoligarchie om door middel van „contracten van correspondentie", afspraken te maken om elkaar de bal, i.e. winstgevende regeringsfuncties, toe te spelen. Voor Haarlem zijn hierover wat betreft de 17e eeuw geen gegevens. Over de 18e eeuw is echter meer bekend. Vanaf 1718 bestond er ook in de Haarlemse vroedschap een cor respondentie (denigrerend „cabaal" genoemd), die er in dat jaar in geslaagd was het aantal vroedschapsleden van 32 tot 24 terug te brengen om „de voorsz. vroetscapsplaatsen des te aensienlijc- ker ende profitabelder (te) maeken"51). Na het herstel van het stadhouderlijk gezag in 1747, werd ook in Haarlem de regering gewijzigd. De stadhouder Willem IV zond twee commissarissen naar de stad om de regering te veranderen. Zij brachten de vroed schap weer op 32 leden, ter voorkoming van het formeren van een correspondentie. In totaal werden er 15 nieuwe leden benoemd, „maar ook deze waren uit de aanzienlijkste families gekozen' Nog steeds was er „krachtige kern van voorstanders der ware vryheyt' aanwezig"52). Dit leidde in 1755 alweer tot een nieuwe cabaal, bestaande uit 20 van de 32 vroedschapsleden55). Naar aanleiding hiervan ontstond een conflict met prinses Anna, die van 1751 tot 1759 „Gouvernante" was voor haar minderjarige zoon, Willem V. Op dit conflict kom ik in het volgende hoofdstuk terug. Inmiddels was de regeringsverandering in 1751 vastgelegd in een regeringsreglement, dat, met een korte onderbreking in 1787, tot 1795 van kracht bleef54). Volgens dit reglement bestond de vroed schap uit 32 leden. Bij „overlyden of andersints" vulde de vroed schap zichzelf aan door middel van coöptatie. Om tot lid benoemd te worden gold een aantal voorwaarden: alleen zij die „behoorlyk gequalificeerd, gegoed en doende openbaere professie van de wae- re Christelyke gereformeerde religie" waren, kwamen in aanmer king. Natuurlijk moest een kandidaat poorter van Haarlem zijn, tenminste tien jaar. Zij die gehuwd waren met een burgeres hoef

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 142