145 maatregel was gericht tegen de pro-Engelse politiek van de stad houder. De Haarlemse gedeputeerde in de Hollandse Statenverga dering, de pensionaris Adriaan Zeeberg (die in 1782 met de pen sionarissen van Dordrecht en Amsterdam, De Gijselaar en Van Berckel, het driemanschap zou vormen dat de leiding nam van de patriotten in de Staten) koos partij voor Frankrijk, daar hij vrees de dat de uitvoer van fijnlinnen uit Haarlem gevaar zou lopen. Frankrijk beloonde deze steun met ontheffing van de tolbepalin- gen voor Haarlem en Amsterdam, dat hetzelfde had gedaan3). De burgerij in beweging „De voornaamste zaken van hun land deden ze zelf af in hun algemene vergaderingen, waar het gehele volk gewapend bijeen kwam en elke Batavier evenveel te zeggen had"4). Zo stelde Van der Capellen tot den Pol zich onze voorvaderen voor: een souve- rein volk dat in staat was „zijn land tegen een buitenlandse vijand, zijn rechten tegen een binnenlands verdrukker te verdedigen"5). Vooral met het oog op dit laatste ontstonden in het begin van de Vierde Engelse Oorlog overal in het land patriotse vrijcorpsen, naast en vaak tegenover de veelal Oranjegezinde schutterijen. De ze vrijcorpsen waren niet uitsluitend militaire organisaties, zij hadden ook een politieke betekenis, die misschien wel groter was. In Holland bestond een Federatie van Vrijcorpsen. Regelmatig werden er provinciale, maar ook nationale vergaderingen van ge wapende en ongewapende burgers (meestal vertegenwoordigers van burgersociëteiten) gehouden. De taal die op deze congressen te beluisteren viel maakt het duidelijk dat de vrijcorpsen en socië teiten de meest democratische vleugel van de patriottenbeweging vormden. Het zgn. „Leidse ontwerp" dat in 1785 op een dergelij ke vergadering in Leiden werd aanvaard, illustreert dit. Het uit 20 artikelen bestaande „beginselprogram" is een pleidooi voor repre sentatieve democratie. Het stelt o.a. vast dat de burgers het recht hebben „om geregeerd te worden volgens die wetten waaraan de Burgers zelve hun toestemming gegeven hebben, ."6). In Haarlem vormde het al in 1747 opgerichte „Exercitiegenoot schap Pro Aris et Focis" de kern van het vrijcorps7). Onder lei ding van Jacobus Canter Camerling, die van 1780 tot 1787 com-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 147