146 mandant was, werd er enthousiast geoefend in de wapenhandel en het exerceren8). Tijdens zijn commando verwijderde men het oranje uit de vaandels9). Canter Camerling streefde naar een fusie van het vrijcorps met de schutterij, hetgeen in 1787 tenslotte ge lukte. Nadat de stadsregering er zijn goedkeuring aan gehecht had ging op 2 april 1787 een nieuw reglement van de schutterij in. Krachtens dit regelement werd „Pro Aris et Focis" als derde bataljon bij de stadsschutterij ingelijfd. Tegelijkertijd werd er een beperkte democratisering doorgevoerd. Voortaan mochten de schutters hun onderofficieren en officieren zelf kiezen, uit een door de Krijgsraad opgemaakte nominatie. Uit deze fusie blijkt wel dat de Haarlemse schutterij geen oranje gezind bastion was, zoals elders. Vrijcorps en schutterij stonden ideologisch dicht bij elkaar. Typerend voor de democratische ge zindheid in de schutterij is dat één der jonge officieren, de druk ker Johan Enschedé, een voorstel om vroedschapsleden hun be voorrechte positie in de Krijgsraad te ontnemen, er door kreeg, nog vóór de fusie met het vrijcorps een feit was10). In september 1786 bezetten troepen van de inmiddels uit Den Haag gevluchte stadhouder de overwegend patriotse stadjes Hat- tem en Elburg. Met dit wapenfeit begon de burgeroorlog. De Staten van Holland zagen hier reden in om een cordon, bestaande uit vrijcorpsen en geregelde troepen langs de oostgrens van de provincie te leggen. In mei 1787 werd Utrecht, sinds augustus van het jaar daarvoor een democratisch geregeerde stad, binnen het cordon getrokken. In het Comité van Defensie, het hoofdkwartier van de provinciale organisatie van vrijcorpsen te Woerden, had Canter Camerling zitting11). Verscheidene malen trokken vrijwil ligers van Pro Aris et Focis en de schutterij richting Utrecht om het cordon te versterken12). Over de Burgersociëteit is weinig bekend. Gegevens over ledental, de onderwerpen die er werden besproken en organisatie, zijn, door het ontbreken van een archief, schaars. Alleen De Koning, en een enkele brief stellen ons in staat er iets over te zeggen. De sociëteit werd op 5 september 1786 opgericht13). Een groot deel der leden zou uit katholieken en protestantse dissenters heb-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 148