153 bedienden voor wie „Heeren- en Redemtiegeld" werd betaald. Geen enkele religieuze groep werd dus als zodanig uitgesloten. Alleen voor het passieve kiesrecht gold één uitzondering: alleen gereformeerden kwamen voor een plaats in de vroedschap in aan merking45). In het Concept-Regeeringsreglement, dat met het Rapport aan de vroedschap werd aangeboden, treffen we nog een bepaling aan waaruit blijkt dat de volksinvloed tot de gegoeden werd beperkt. Bij benoeming tot lid van de vroedschap moest men een recognitie van minimaal 1500 betalen46). Was men eenmaal lid, dan bleef men dit voor het leven, net als voorheen. Langs deze weg stelde de Commissie zich dus voor om de volksin vloed lokaal te regelen. De burgerij zou enige invloed krijgen op de aanstelling van de regenten, en kon, middels een naast de vroedschap opererend college van burgergecommitteerden enig toezicht houden op het doen en laten van die regenten. Behalve iilvloed van „Grondwettige Herstelling" treffen we ook invloed van het Leids Ontwerp aan. Met name waar het reglement de aanstelling van burgemeesters en schepenen regelt en in de taakomschrijving van de burgergecommitteerden volgt de com missie dit programma van de Vrijcorpsen in Holland op de voet47). Op 13 augustus werd het Reglement aangenomen in de Vroed schap en in een publicatie aan de burgerij bekend gemaakt48). Helaas werden er in deze tijd nog geen notulen gemaakt van de vergaderingen, zodat we geen nauwkeurig beeld hebben van de meningen onder de Haarlemse regenten. De vroedschap ging niet unaniem akkoord met de voorstellen. Van twee vroedschappen weten we zeker dat zij zich tegen het nieuwe regelement kantten, omdat zij schriftelijk reageerden: Mr. Pieter Vermeulen en Jean Gijsberto Decker verzetten zich fel" tegen deze „nieuwigheid" en weigerden later dan ook de eed af te leggen op dit reglement49). In zijn kritiek putte Vermeulen uit hetzelfde arsenaal als de Com missie-Volksinvloed: de geschiedenis50). Het reglement is zijns inziens geen herstel, maar een nieuwigheid. Weliswaar kwam het vroeger voor dat de burgerij geraadpleegd werd, maar alleen in

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 155