155 rium voor democratie hanteert56). Dit democratische experiment was echter nog een zeer aarzelend begin. Modernere opvattingen als openbaarheid, algemeen direct kiesrecht en onafhankelijke rechtspraak, zouden pas na de Bataafse Revolutie doordringen. Verkiezingen waren getrapt en een niet onaanzienlijk deel van de burgerij was uitgesloten van het kiesrecht. Zelfs actief kiesrecht was voorbehouden aan niet-bedeelden. Men bedenke wat deze beperking inhield in het verpauperde Haarlem! Voor een deel is het hybridische karakter van het reglement te verklaren uit de idéé-fixe dat nergens mocht blijken dat men vernieuwingen in het bestuur aanbracht. Herstel was het sleutel woord voor de patriotten, „ingeslopen misbruiken" moesten ver wijderd worden, verder niets. Gaat men daar van uit, dan is bij voorbeeld een direct gekozen vertegenwoordiging van de burgerij in plaats van, en niet naast de vroedschap (zoals de Municipaliteit na 1795) geheel uit den boze. Zelfs de knapste „hersteller" kan zoiets niet uit de bronnen toveren. Het is overigens de vraag of de meeste Haarlemse vroedschapsle den bereid zouden zijn geweest hun eigen bevoorrechte positie op te geven. Uiteindelijk verloren zij weinig bij deze „grondwettige herstelling", omdat zij immers toch voor het leven benoemd wa ren. Hoogstens zouden zij wat meer op hun vingers gekeken kun nen worden door lastige burger-gecommitteerden. Hoe gering deze democratisering ook moge zijn, toch kan ik het met Vermeulen eens zijn dat de wijze waarop de volksinvloed geregeld werd „allezins nieuw" is. Het „willen aanknopen bij een historisch-democratische traditie"57) is vooral een voorwendsel voor het doorvoeren van vernieuwingen. Het gebruik van dit voorwendsel maakt het echter ook onmogelijk om aan te sluiten bij rationele, niet-historische opvattingen, die een veel radicalere democratisering zouden kunnen rechtvaardigen. Het is opvallend dat een groot deel van de Haarlemse burgerij het reglement met instemming begroette. Nadat het gedrukt was en op de Doelen ter inzage had gelegen ondertekenden 1115 burgers een dankaandres aan de vroedschap, terwijl er, op de twee genoemden na, geen enkele negatieve reactie binnenkwam58). Hieruit maak ik op dat er, naast de conservatieve stroming van Vermeulen en Decker,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 157