156 geen meer democratische stroming was, voor wie de volksinvloed veel groter had gekund. Kennelijk konden de Haarlemse patriot ten zich verenigen met dit „grondwettige herstel". Slechts in één geval werd het historische argument op losse schroeven gezet. In een lofdicht op het Haarlemse voorstel in de Statenvergadering schrijft Jacob van Dijk: „Dat volk wil thans zijn pleit beslegten En vraagt in dit gelukkig uur, De vrijheid met de Burgerregten Gegrond op de inspraak van Natuur" en; „Elk Mensch is immers vrij gebooren, Wat geldt dan Handvest en Costuim?"59) Van Dijk was een uitzondering in 1787, misschien wel zonder dat hij het besefte. Pas na de Franse revolutie „when the appeal to history is surpassed by the call to abolish the past in the name of Reason, then and only then does the Patriot movement take on the color of true radicalism"60). Deze uitspraak van I.L. Leeb had betrekking op de hele Republiek. In Haarlem wordt hij door de gebeurtenissen van 1787 en 1795 bevestigd. Het Reglement ,,in trein gezet" Het is opvallend dat bij de totstandkoming en de inwerkingstel ling van het nieuwe reglement zoveel haast gemaakt werd. In nog geen vier maanden (april-augustus) was de commissie gereed met haar werk. Natuurlijk had Graswinckel veel voorbereidend ar chiefwerk verricht, maar het opstellen van het concept-regerings reglement is toch zeer vlot verlopen. Wellicht is deze haast te verklaren uit de zich inmiddels toespitsende politieke situatie. In mei werd Utrecht binnen het cordon gebracht en kort daarop werd prinses Wilhelmina, de vrouw van Willem V, bij Goejanver- wellesluis door Hollandse vrijcorporisten tegengehouden. Daar was reden genoeg voor; zij reisde immers naar Den Haag om met haar komst het sein tot een orangistische contrarevolutie te geven. De Hollandse patriotten voelden zich bedreigd, hetgeen zich uitte

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 158