157 in een „patriots schrikbewind" in deze provincie. In de gespannen atmosfeer van deze dagen is het mogelijk dat de Haarlemmers het gevoel hadden dat regeling van de volksinvloed, ondanks de over wegend patriotse raad, geen uitstel kon velen. De Pruisische eis om genoegdoening voor de aan Wilhelmina aangedane belediging (10 juli) was voor Haarlem geen beletsel om de plannen uit te voeren. De patriotten rekenden immers vast op steun van Frank rijk bij een eventuele Pruisische inval61). Om het reglement nog voor de jaarlijkse verandering van de rege ring (begin september) in werking te doen treden was „aggrega tie" (goedkeuring) van de Staten van Holland nodig. Op 17 au gustus ging hiertoe een brief uit naar dit college. Hierin werden nog eens de argumenten van de commissie om tot het reglement te komen, herhaald62). Om de aggregatie te bespoedigen zond men afschriften ervan naar de andere stemhebbende Hollandse steden. Het antwoord uit Den Haag bleef niet lang uit: op 25 augustus verleenden.de Staten hun goedkeuring63). Niets stond de invoering van het reglement in de weg. Inmiddels had de commissie die het reglement had opgesteld ook de plechtige invoering ervan op 5 september georganiseerd64). Op de Grote Markt was een houten vrijheidstempel gebouwd. Het plein werd afgezet door de schutterij, en de vroedschap, de gecon- stitueerden en gequalificeerden, en de krijgsraad van de schutterij namen plaats in de tempel. Van de 32 vroedschapsleden ontbra ken er vier. Vermeulen en Decker waren „van contrarie gevoe len", Lestevenon en Hooreman waren buiten de stad. Lestevenon schreef uit Brussel dat hij het geheel eens was met het nieuwe reglement en graag te zijner tijd de eed wilde afleggen65). Nadat iedereen had plaatsgenomen legden alle aanwezige vroedschapsle den de eed af. Met een parade van de schutterij werd de plechtig heid besloten66). De volgende dag werd het college van burgergecommitteerden gekozen67). Zij die in aanmerking wilden komen voor verkiezing, moesten bij de officieren van de schutterij, die als stemopnemers dienst deden een „Bewijs van Qualificatie om tot Kiezer of Ge committeerde uit de Burgerij der Stad Haarlem gekozen te wor den" inleveren. Op dit bewijs had de kandidaat aangetoond dat

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 159