161 Weinigen van de enthousiaste menigte die op 5 september rond de Grote Markt de beëdiging van het nieuwe regeringsreglement ga desloeg, bemerkten welke donkere wolken zich inmiddels boven id- hun hoofd samenpakten. De aan Prinses Wilhelmina aangedane belediging bleek de Oran jepartij een onverwachte troef in handen te spelen. Nu werd het mogelijk de broer van de Prinses, de Pruisische koning Frederik Willem II in de burgeroorlog te betrekken en zodoende de aan vankelijke nederlaag in een overwinning voor de contrarevolutie te doen verkeren. Vooral de Engelse gezant in Den Haag, Harris, zag zijn kans schoon. Op 15 augustus sloten Engeland en Pruisen een geheime conventie met de volgende inhoud: „een Pruisisch leger zou Holland binnenvallen, gezamenlijk zou men een moge lijke Franse interventie afweren, men zou de vrijcorpsen ontwape nen en de stadhouder in zijn oude rechten herstellen"1). In Kleef bereidde de Hertog van Brunswijk de veldtocht voor met een leger van 20.000 man2). Op 13 september verstreek het onaanvaardbare ultimatum dat Brunswijk aan de Staten van Holland had gesteld en begon de opmars, die meer het karakter had van een militaire wandeling. Het gemak waarmee de Hertog Utrecht en het oostelijk deel van Holland onder de voet liep, deed de radicale partij in de Staten van Holland besluiten zich op Amsterdam terug te trekken (15 september). Daaronder waren ook de afgevaardigen van Haarlem, onder leiding van Zeebergh. Amsterdam leek nog de enige verdedigbare plaats, waar men hoopte de komst van een Frans >n hulpleger te kunnen afwachten, een hoop die ijdel bleek, daar de Engelse diplomatie er in slaagde de Franse regering ervan te weerhouden zich in deze zaak te mengen. ian De „Romp-Staten" in Den Haag, waarvan de meerderheid nu J.J. Oranjegezind was, of althans bereid zich geheel te schikken in de eisen van de stadhouder, namen op 18 september een voorstel van de Ridderschap aan om alle resoluties tegen de Prins in te trek ken3). III. RESTAURATIE De rollen omgedraaid 30r

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 163