164 te geven aan de verknochtheid aan het Oranjehuis. Enige regels luiden: Hij is en blijft ons' Prins, laat niet aan hem verhinderen Bewaard zijn Echtgenoot, en ook zijn Drietal Kinderen13) Dat er geen gróte ordeverstoringen ontstonden was vooral te dan ken aan de schutterij, die nog bewapend was en de orde bleef handhaven14). Voorlopig werd aan de Statenresolutie van 20 sep tember „tot dissolutie en ontwapening van de respective Genoot schappen van Wapenoeffening" geen uitvoering gegeven, ook niet toen de Staten de stadsbesturen de opdracht gaven binnen 24 uur de wapens van vrijcorpsen en schutterijen in beslag te nemen15). Ondanks deze bescherming achtte de burgerij het over het alge meen raadzaam zich met oranje linten en kokardes te tooien, om molestatie te voorkomen. Slechts enkelen droegen het „gehate oranje" nog niet16). Voor hen moet het buitengewoon beschamend zijn geweest dat de Krijgsraad besloot dat de schutters oranje moesten dragen „tot voorkoming van alle schijn van partij schap"17). De Pruisen in de stad De „val" van Haarlem was dus al een feit voordat één Pruisisch militair door de poort was gekomen. Op 4 oktober kwamen ze dan: een bataljon Zwitserse Gardes, het bataljon Saxen-Gotha, een detachement Gardes Dragonders en een aantal Huzaren18) trok zonder toestemming van de burgemeesters maar mèt patent van Zijne Doorluchtige Hoogheid, de Prins van Oranje,19) de Houtpoort binnen. Schepers berekende dat er omstreeks half ok tober ca. 670 soldaten ingekwartierd waren, maar dat hoeven niet dezelfde geweest te zijn die op 4 oktober de stad „opeisten". Van der Vinne noemt een getal van 1000 man, maar als buitenstaan der deed hij niet meer dan schatten. Onmiddellijk was het gedaan met de betrekkelijke rust in de stad. De „smalle gemeente" had nu een machtige bondgenoot gekregen. Het is niet te verwonderen dat de relletjes van de vierde oktober vooral tegen de schutterij gericht waren, die, als was ze sinds kort

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 166