169 vooral in de vroeg ingevallen winter van 1788-89 waardoor velen „zonder hun toedoen tot eene staat van werkeloosheid (waren) gereduceerd". Dankzij de halvering van het garnizoen kon de vroedschap de belasting op 8 januari 1789 verlagen,35) maar uit de resolutiën blijkt daarna regelmatig dat de inning op grote pro blemen stuitte. Op 13 maart 1793, de oorlog met Frankrijk was al begonnen, vertrok het grootste deel van de nog aanwezige soldaten (ca. 300) naar Den Haag, „laatende een klijn getal tot bezetting"36) na bijna 6 jaar een zware aanslag op de beurzen der Haarlemse burgers te hebben gedaan. Regeringsverandering en zuivering Vanzelfsprekend kon het democratische regeringsreglement geen genade vinden in de ogen van het gerestaureerde bewind. In feite werd het al buiten werking gesteld toen de vroedschap en burger gecommitteerden op 25 september besloten 3 van de 4 niet beë digde vroedschapsleden weer tot de vroedschap toe te laten (de vierde, Mr. Jacob Hooreman had op 11 september ontslag geno men, vermoedelijk omdat hij zich buiten Haarlem gevestigd had)37). Op de vergadering van 1 oktober verschenen Vermeulen en Decker in de vroedschap. Vermeulen tekende protest aan tegen zijn uitsluiting sinds 5 september, en Decker sloot zich hierbij aan38). Nu was het van belang of de statenresolutie die alle resoluties die de stadhouderlijke macht beperkten, introk, ook betrekking had op de aggregatie van het nieuwe regeringsreglement. Dit was wel waarschijnlijk: krachtens het reglement werd de Prins immers het recht van electie ontnomen. Daarbij was het zeer twijfelachtig of enige democratische vernieuwing stand zou kunnen houden, nu de contrarevolutie in alle hevigheid losbarstte. Op voorstel van de burgergecommitteerden werd een commissie, bestaande uit de vroedschapsleden Van Styrum, Van Berkhout en Gallas naar Wil lem V in Den Haag gezonden. Zij keerden terug met de medede ling dat „Zijne Hoogheid zig op het Regerings Reglement niet konde inlaten"39). Zo werd de schijn opgehouden dat dit een kwestie was die de Staten geheel zelfstandig regelden. De ver-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 171