170 wachte beslissing kwam snel. Op 17 oktober deelden de Staten van Holland mede dat de aggreatie inderdaad nietig verklaard was, en bijgevolg het Reglement geannuleerd. De burgerij werd door middel van een publicatie hiervan op de hoogte gesteld40). Over de tekst hiervan ontstond enige opschud ding in de vroedschap. Vermeulen protesteerde tegen de formule ring „aggreatie op ons voornemen om, overeenkomstig het Recht van deze Stad voortaan de electien zelf te doen". Naar zijn mening was dit immers helemaal niet uit het „recht van deze Stad" op te maken41)! Toen het bericht over de annulering binnen kwam trokken de burgergecommitteerden hun conclusie: zij na men ontslag en werden van hun eed op het regeringsreglement ontslagen42). Daarvoor hadden al drie stadsregeerders hun ontslag genomen. Het was een gedwongen ontslag. Prinses Wilhelmina had de eis gesteld - als onderdeel van de satisfactie - dat een aantal fervente Hollandse patriotten direct uit hun functies ontslagen zou worden. Op de lijst van 17 namen die zij aan de Staten van Holland overhandigde, kwamen ook de namen van de twee Haarlemse pensionarissen Zeebergh en Van de Kasteele en die van Canter Camerling, lid van de Commissie van Defensie, voor. Zij be schouwde deze zeventien, en in het bijzonder de leden van de Commissie van Defensie als de „auteurs" van haar aanhouding bij Goejanverwellesluis43). De drie Haarlemmers namen, nog voor zij geremoveerd werden, op 11 oktober zelf ontslag, daar het hen al ter ore was gekomen dat de Prinses hun aftreden geëist had44). Nadat de annulering van het Regeringsreglement bekend was ge worden traden nog drie vroedschapsleden af, omdat zij het niet met hun geweten in overeenstemming konden brengen de eed op een nieuw reglement af te leggen. Het waren: Cornelis Pieter Baron van Leijden, Anthonie Kuits en Johan Arnoud Gallas45). De vacante plaatsen bleven voorlopig onvervuld, aangezien men eerst de op handen zijnde regeringsverandering wilde afwachten. De enige post die wel vervuld moest worden was die van pensio naris. Naar deze functie had de pensionaris van Schiedam, Mr. Willem Jager, gesolliciteerd. Bij zijn benoeming ging men uiterst omzichtig te werk. Eerst informeerden de gedeputeerden ter dag-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 172