171 vaart (de afgezanten van Haarlem in de Statenvergadering) bij Willem V of deze bezwaren tegen deze benoeming had. De stad houder verklaarde hem „zeer geschikt tot den post van Raad en Pensionaris dezer stad te houden",46) waarna de stad een contract met Jager sloot voor zes jaar, tegen een jaarwedde van 300047). Waarschijnlijk is Jager door kringen rond de Stadhouder naar voren geschoven als een betrouwbare vervanger van Zeebergh en Van de Kasteele. Op 15 oktober stelde Schoonhoven in de Staten van Holland voor, de Prins te machtigen „om de regeringen in de steden te verande ren". De Haarlemse gedeputeerden verzetten zich hier tegen: toen Willem IV in 1748 de regeringen had veranderd, had dit immers ook tot „mistrouwen en haat" geleid48)! Deze laatste poging om de regering intakt te houden mislukte, en op 2 november werd de propositie van Schoonhoven eenstemmig aangenomen49). Van de bovengenoemde ontslagen (Van Leijden, Kuits en Gallas) dateren de eerste twee van direct na die datum. De weg was nu vrij om tot zuiveringen in de Hollandse steden over te gaan. Deze zuiveringen konden veel verder gaan dan de satisfactie aan de Prinses. Dat bleek al toen de normen die de stadhouder bij de regeringsverandering zou gebruiken bekend werden. Zij „die Leeden zijn geweest van Burger Sociëteiten of gewapende genoodschappen, mitsgaders die geparticipeerd mog- ten hebben in de teekening van eenige Dank Adressen" kwamen in aanmerking voor remotie50). Net als in 1748 machtigde de stadhouder twee commissarissen om de Hollandse steden langs te gaan om daar de regering te verande ren. Dit waren twee leden van de Ridderschap: Willem Bentinck en Dirk Merens. Zij kondigden aan dat zij op 15 en 16 januari zitting zouden houden in het „Logement der Doelen"51). De spanning in Haarlem bereikte bij het bekend worden van dit bericht een nieuw hoogtepunt, en opnieuw trachtte een groot aan tal burgers de schade te beperken. Weliswaar was de Burgersocië teit op deze datum al verboden, maar het lijkt waarschijnlijk dat het rekest dat aan de commissarissen werd aangeboden georgani seerd was door leden van die (voormalige) sociëteit. In dit rekest

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 173