173 In de nieuwe raad kwamen 20 nieuwe namen voor57). Van de nieuw benoemden waren er elf zelfs geen burgers van Haarlem, zoals de schout, Mr. Josias Eckhardt56). De benoeming van vreemdelingen was evenzeer strijdig met de Constitutie als het reglement! Het tekent de problemen die men had om geschikte kandidaten in Haarlem te vinden. Nog moeilijker werd het toen van de benoemden er nog eens vier bedankten, waaronder de conservator van Teyler's Museum, de fysicus Dr. Martinus van Marum. Al was Van Marum dan oranjegezind, hij was geen poli ticus, „indeed he even detested politics"59). Hij gaf de voorkeur aan de wetenschap, boven het in de komende jaren bepaald aan populariteit inboetende ambt van vroedschap. De nieuwe burgemeesters waren Koek, Vermeulen, Decker en Joan Harmen Graswinckel. Koek bedankte en werd vervangen door Faber van Riemsdijck. De benoeming van Decker en Ver meulen is begrijpelijk, zij hadden zich trouw aan de oude constitu tie getoond. Joan Harmen Graswinckel was een behoudend fami lielid van de patriotse stadssecretaris, Joan Anthonie Graswin ckel. Deze laatste verliet Haarlem en woonde tot 1795 in Overijs sel. In 1795 keerde hij terug naar Haarlem als secretaris, welke functie hij tot 1798 behield"0). Van alle leden van de nieuwe regering werden twee eden ver langd: de „eed op de Constitutie", die het herstelde bewind van iedereen die een overheidsfunctie, geestelijk ambt of aanverwant beroep vervulde, eiste en waarin het Erfstadhouderschap als een essentieel onderdeel van het politieke systeem werd erkend01), en een eed op het regeringsreglement van 23 juni 1752. Dit regle ment was voordien nooit van kracht geweest: men hield zich aan dat van 1751. Het is een uitgebreidere versie van dit laatste, dat officieel nooit door de toen aan het bewind zijnde Gouvernante is bekrachtigd. Tussen de reglementen van 1751 en 1752 is echter geen fundamenteel verschil62). Op 19 februari was de taak van de commissarissen van de stad houder beëindigd. De nieuwe stadsregering legde 's middags de eden af in een plechtige vroedschapszitting op het stadhuis. Het was geen eenvoudige opdracht geweest om in Haarlem een nieuwe raad te benoemen die bereid was met het restauratie-regime sa-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 175