177 IV. HAARLEM 17881795 Tussen 1787 en 1795 deed Oranje, verbonden met de regentenoli garchie1) nog een laatste poging om de anachronistische Repu bliek der Zeven Verenigde Nederlanden te herstellen. Nog ruim zeven jaar heeft zij stand kunnen houden, voor zij roemloos ten onder ging om plaats te maken voor een staat die meer in over eenstemming was met de eisen die men, dat wil zeggen de opko mende burgerklasse, daar aan stelde: de Bataafse Republiek, een moderne eenheidsstaat. Het restauratie-tijdperk is de schakel tus sen twee revoluties, een mislukte en een geslaagde. Twee revolu ties die men niet los van elkaar kan zien, maar die onderling wel sterk verschillen. Ook op lokaal niveau zijn de verschuivingen in het politieke denken en handelen van de patriotten tussen '87 en '95 duidelijk waarneembaar. Voor Haarlem laat zich dit tijdperk de volgende onderverdeling maken (die als elke periodisering natuurlijk enigszins willekeurig is). De eerste periode, die van september 1787 tot maart 1788 loopt is de 'tijd van aktieve restauratie, waarin alle personen en instellingen die patriots waren, werden uitgeschakeld. De tweede periode was een tijd van betrekkelijke rust en loopt tot ca. halver wege 1792, toen de Franse Revolutie zich ook buiten de lands grenzen begon te manifesteren, wat de nodige repercussies in ons land gaf. In deze periode werd met name de strijd aangebonden met „gevaarlijke ideeën". De burgerij bleef in het algemeen nog vrij passief. De derde periode, die van 1792 tot 1795 loopt, is de tijd van het herleefde patriottisme. In die periode begon men in Haarlem, net als elders in Holland, met de voorbereiding van de Bataafse RevolutieDe eerste periode behandelde ik in het vorige hoofdstuk, de twee volgende komen in dit hoofdstuk aan de orde. Haarlem na de regeringsverandering Met de zuiveringen in de regering, schutterij en kerkeraden, was in Haarlem alles wat nog aan de patriottentijd herinnerde verdwe nen. Achteraf bleek de schade beperkt. In Haarlem was niet ge plunderd, en de personen die uit belangrijke posten waren verwij derd werden niet nog eens strafrechtelijk vervolgd. Dit gold zelfs

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 179