181 voor tien jaar verbannen werd is echter allereerst een gevolg van het feit dat hij zich tot een notoire straatvechter had ontwikkeld. Dat hij daarbij voortdurend patriotten als slachtoffer uitkoos is nog geen reden hier van een politiek vonnis te spreken. Van één van de gearresteerden is het onzeker of hij bestraft is, de Meck- lenburgse officier Römer, die in Haarlem in garnizoen lag. Hij werd aangeklaagd omdat hij op 7 december 1788 in de postwagen van Amsterdam naar Haarlem „partijdige" gesprekken had ge voerd met een Haarlemse blikslager. Als hij berecht is dan is dat door een militaire rechtbank gedaan, en daarover bezitten we geen gegevens16). De straffen vielen mee, al stonden ze vaak toch niet in verhouding tot het begane „misdrijf'. Zo werd een wijnkopersknecht veroor deeld tot 25 boete17) (een zeer hoog bedrag in deze tijd!) omdat hij in het uniform van de opgeheven schutterij had gelopen, het geen de Staten van Holland hadden verboden18). Slechts in één geval viel er een zwaarder vonnis. Een ondercorporaal van de nachtwacht, Cornelis Solleveld, werd bij verstek verbannen uit de provincie Holland. Tijdens de wacht, op de Doelen, kortten de nachtwakers de tijd met het vertonen van de toverlantaarn. Bij één der plaatjes, een deftige heer en dame in een rijtuig, had Solleveld geroepen: „daar reijd die Dronke Blixemse Prins met zijn Pokkige Willemijn naar de hel heen". Dat de straf voor deze opmerking zo zwaar was, was het gevolg van het feit dat Solleveld gevlucht was. Het was in zo'n geval gebruikelijk dat een vrijwilli ge ballingschap in een gedwongen werd omgezet19). Niets illustreert beter de ridicule vormen die de politieke repres sie in deze tijd aannam dan de kwestie-Usselino. De Italiaanse firma Usselino en Comp. was een winkel en grossierderij in tex tiel, gevestigd op het Verwulft. In 1788 werd deze zaak voor zes weken gesloten op last van het Gerecht omdat er linten verkocht waren met Franse lelies erop. Deze linten zouden tot „partij schap" kunnen strekken: Frankrijk was immers de bondgenoot van de patriotten geweest! De winkelknecht van Usselino, Angelo Patrone (een voormalig vrijcorporist) werd bovendien voor zes weken de toegang tot de stad ontzegd omdat hij de linten rondge bracht had naar andere winkels20)!

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 183