183 houden op gevaarlijke denkbeelden die de burgers mochten koes teren. Dit leidde niet alleen tot een verscherpt toezicht op het toneelgezelschap, maar ook tot het op grote schaal verbieden, ja zelfs in één geval verbranden, van boeken, en een verscherpt toe zicht op de periodieke pers. Het is een misverstand om te menen dat er ooit vrijheid van drukpers heeft bestaan in de Republiek der Zeven Verenigde Ne derlanden. Uit de plakkaten van de Staten-Generaal en de staten der provincies en de verbodsbepalingen van de steden heeft W.P.C. Knuttel een, nog lang niet volledige, lijst van verboden boeken opgesteld. Daarvan werd slechts een klein gedeelte verbo den wegens zijn politieke strekking. Veel vaker was het de reli gieuze strekking van een boek dat aanleiding was tot censuur, hoewel dit in de loop van de 18e eeuw verminderde23). Dankzij het niet of nauwelijks uitvoeren van verbodsbepalingen door een overheid die vaak onder druk van kerkelijke zijde boeken verbood (zoals de meeste werken van Rousseau24) heerste er in de praktijk meestal een tamelijk grote vrijheid. Deze niet-principiële vrijheid van drukpers verdween geheel na 1787 en er was geen stad in Holland, waar zoveel boeken door censuur getroffen werden als Haarlem. Van 1787 tot 1795 wer den in Haarlem, volgens Knuttel, 25 boeken verboden, in Amster dam en Den Haag resp. 14 en 15. Hoewel de aantallen in werke lijkheid veel groter waren, geven deze cijfers een indicatie van de verhoudingen. De oorzaak van de strenge censuur is voor een deel te zoeken in het kennelijke verlangen om te doen blijken hoe netjes Haarlem in de pas van het restauratie-bewind liep. Uit een brief van de burgemeesters aan het boekverkopersgilde van okto ber '88 blijkt ook dat zij meenden „dat de jongst afgelopen Trou bles in deze Provincie niet weinig zijn aangezet en versterkt door de in dat ongelukkig tijdvak van tijd tot tijd uitgekomen Boeken, Geschriften en Prenten ,"25). In dit schrijven brachten zij ver der naar voren dat er geen beter middel was om de „noch zoo ongelukkig heersende partijschappen" te beëindigen dan het ver bieden van alle geschriften „waarin de thans herstelde Constitutie en Regeeringsform dezer Lande op eenigerley wijze wordt getradu- ceerd, aangevallen, bespot of gehoond, mitsgaders enige hooge

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 185