184 Persoonen dezes Lands op eenigerhande wijze gechocqueerd of in hunne eer of goede naam eenigszins benadeeld worden". Van de gildeleden werd geëist dat zij hun catalogussen van verkopingen ter controle aan de stadsregering zouden voorleggen. Een andere bepaling die het verkopen van dergelijke werken in de winkel verbood, leidde tot veel „scrupel en zwarigheid" bij de gildeleden. Zij verpakten hun kritiek in praktische vorm (hoewel zij allen ook principiële bezwaren gehad zullen hebben: de meesten waren pa triotten, zoals Van Walré, Loosjes en Van Brussel). Zij prefereer den een exacte lijst van verboden boeken boven deze voor velerlei uitleg vatbare kwalificaties. Dan wist men waar men aan toe was28)! Pas enige maanden later (op 9 januari 1789) zonden bur gemeesters het gilde een lijst van verboden boeken. In totaal wa ren het er enige honderden. Dit aantal was mede zo groot doordat er ook een groot aantal boeken bij was, dat al door de Staten van Holland verboden was. De speciaal in Haarlem verboden boeken vormden een bonte en vaak onduidelijke lijst. Van enige schrij vers (Spinoza, Hobbes) was het gehele werk verboden, van ande ren één of meer, met name genoemde werken (van Rousseau werd alleen de Emile verboden). Onder deze categorie vielen ook Mira- beau's „Aan de Bataven, over het Stadhouderschap", en „Aan het Volk van Nederland" (toen nog anoniem). Al deze boeken zullen de boekhandelaars geen praktische problemen hebben opgeleverd, maar wat te beginnen met „eenige werken" van Voltaire? Behal ve boeken werd een groot aantal pamfletten en spotprenten ver boden. Van de meeste verboden geschriften is het te begrijpen waarom ze verboden werden: ze verdroegen zich niet met de „hui dige constitutie". Onder de verboden boeken bevond zich ook een werkje van de oud-stadssecretaris, J.A. Graswinckel, dat zo'n be langrijke rol had gespeeld bij de totstandkoming van het rege ringsreglement27) Al in december 1787 hadden de Staten van Holland aangedron gen op beteugeling van de „licentie der courantiers"28). Op de lijst van januari 1789 kwamen ook enige kranten voor, zoals de Delftsche Courant van 1785-1787 (uitgegeven door Wybo Fynje) en de Post van den Neder-Rhijn. Een Gerechtsresolutie van 2 februari 1790 bepaalde dat voortaan het uitgeven, drukken of

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 186