185 verkopen van kranten en periodieken aan een vergunning gebon den zou zijn. De boekverkopers vreesden nu dat hun klanten hun tijdschriften niet meer via de boekhandel zouden betrekken. Daarom stuurden zij een lijst met meer dan 100 kranten, die door hen verkocht werden, ter goedkeuring aan de burgemeesters. Of deze lijst ook goedgekeurd is, is niet zeker; van de genoemde periodieken zijn er in de brief vier doorgestreept, alle vier Franse kranten. Wellicht zijn deze kranten verboden uit angst dat ze de gevaarlijke ideeën van de Franse Revolutie hier zouden versprei den. (Hiertegen pleit overigens dat veel namen van Franse kran ten niet zijn doorgestreept)29). De Opregte Haarlemsche Courant schijnt betrekkelijk weinig last te hebben gehad van de censuur. Hoewel dit, door Joh. Enschedé uitgegeven blad, in 1791 werd aangemaand niets gunstigs over de Franse Revolutie te melden,30) blijkt uit een onderzoek naar de houding van een viertal Hollandse kranten tegenover die revolu tie, dat het Haarlemse blad „de gebeurtenissen in Frankrijk be wondert"31). Dit verwondert ons niet van Enschedé, maar des te meer van de burgemeesters! Met de lijst van verboden boeken van januari 1789 waren de boekhandelaars nog steeds niet uit de pro blemen. Er verschenen namelijk ook nog boeken (in het geheim) die evenzeer „laesiefwaren, maar nog niet verboden. Dit pro bleem deed zich voor bij de verwikkelingen rond het boekje „Ant woord aan den schrijver van de Vrijmoedige Raad". In maart 1792 ontstond in Haarlem beroering rond twee anonieme pam fletten, die kort na elkaar verschenen waren. De „Vrijmoedige Raad aan de Inwooners van Nederland in 't Algemeen, en aan de Burgery van Haerlem in 't byzonder" was een vrij onbenullig werkje van nog geen 20 bladzijden, dat zonder het „Antwoord aan den Schrijver van den Vrijmoedigen Raad" nauwelijks enige aan dacht zou hebben gekregen. De schrijver van het eerste vlug schrift, volgens eigen zeggen geen Hollander van geboorte, deed met zijn werkje een ietwat naïeve poging om de politieke tegen stellingen te verzoenen. Hij verwijt beide partijen onverdraag zaamheid, en besluit met de woorden „leg van nu af alle Party schappen af'. Een andere anonymus heeft zich zo kwaad gemaakt dat hij er een „Antwoord" op schreef. Uitvoerig hekelt hij hierin

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 187