187 dat de Franse Revolutie door velen in ons land met vreugde was begroet, en dat velen de Fransen nu al als hun bevrijders zagen. Het vonnis luidde conform de eis. De inbeslaggenomen exempla ren moesten op het schavot „opentlijk worden gelacereerd en verbrand"34). Dit lokte, schrijft ooggetuige De Koning „een ver bazend aantal toekijkers naar de Markt die wij niet geloven, bij eenige gelegenheid voller met Menschen van allerleijen rang en stand te hebben gezien". De prinsgezinden juichten, „een nieuwe zegepraal vindende in deze strafoefening, welke door de andere partij als belagchelijk, en voor weinig meer als kinderspel gehou den werd'35). Deze onbedoelde reclame had tot gevolg dat het boekje ook buiten Haarlem bekendheid kreeg. In Naarden werden beide pamfletten onder de titel „Pro en Contra de Vrijmoedige Raad" door C. van Tricht uitgegeven, voorzien van een commentaar van ene E.T., die geheel op de hand van de schrijver van het „Antwoord" is. Wie de uitgever van de eerste druk van het „Antwoord was heb ik niet kunnen achterhalen (evenmin als de identiteit van de schrijver). Vrijwel alle leden van het boekverkopersgilde komen, als fervente patriotten, in aanmerking, ook Tetmans, die in 1795 lid van een .revolutionaire volksclub was en daar ook drukwerk voor verzorgde36). De „belagchelijke" vertoning op de Grote Markt toont aan welk een extreem standpunt de Haarlemse regering innam. Een boekje dat hier verbrand werd kon in een andere Hollandse stad rustig openlijk herdrukt worden! Herleefd patriottisme In 1787 leek het erop dat de reactie voorgoed met de patriotten had afgerekend. De belangrijkste leiders waren uitgeweken, en zij die waren gebleven waren van hun invloed beroofd. De Franse Revolutie deed ook in Nederland de hoop herleven, en, wat be langrijker was, leidde tot een bezinning over de mislukte revolutie van 1787. Geleidelijk begon zich van de „thuisgebleven" patriot ten een groter radicalisme meester te maken. „Onze ontwerpen van '86 en '87 deugen niet. Die berusten op de onderstelling, dat de grond van ons staatsgebouw moet behouden worden, en alleen

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 189