189 Parijs. De zoon vervulde voor 1787 vele ambten. Hij werd in 1778 lid van de Haarlemse vroedschap, in 1781 en '82 was hij schepen. Ook buiten de stad had hij functies, zoals curator van de Leidse Hogeschool en afgevaardigde naar de Staten-Generaal, en in 1784 was hij gemachtigde tot onderhandelingen met de kei zer39). Ondanks zijn aristocratische afkomst behoorde hij tot de democratische vleugel van de patriottenbeweging, hoewel zijn rol in 1786-'87 gering was. Hij bevond zich in augustus en september 1787 bovendien in Brussel, waardoor hij niet actief kon meewer ken aan de totstandkoming van het regeringsreglement. Vanzelf sprekend behoorde hij in 1788 tot de geremoveerde vroedschaps leden. In 1794-'95 was Lestevenon de motor van de Haarlemse revolutionairen, maar ook landelijk speelde hij voor en na de revolutie een belangrijke rol, tot een zedenschandaal in 1798 vroegtijdig een einde maakte aan zijn politieke carrière40). Lestevenons diplomatieke verleden maakte hem tot een geschikte onderhandelaar met de Franse regering. Vanaf 1793 stond hij in voortdurend contact met verschillende Franse geheime agenten. Vooral met de geheime agent Caillard, die in december 1793 in Amsterdam arriveerde, onderhield hij nauwe betrekkingen. Zelfs na diens vlu.cht uit de Republiek in juni van het jaar daarop (hij had eerst nog enige tijd in Overveen, vlakbij Haarlem, dat hij politiek gezien „la plus pure de toutes les villes de la province d'Hollande" vond,41) doorgebracht) bezocht Lestevenon hem in Hamburg. Uit een brief van Caillard aan de Franse minister van buitenlandse zaken Deforgues blijkt dat hij Lestevenon zeer hoog schatte: „Lestevenon est un patriote trés zèlé, trés considéré et trés influant dans le bon parti par la pureté de ses principes, par sa fortune et par les grands sacrifices, qu'il a déja faits a la cause de la liberté en 1787"42). Via Caillard kreeg men van Deforgues de garantie „dat men Nederland zeker niet zou inlijven, wanneer het volk in opstand kwam; men zou het in tegendeel als bondge noot behandelen43). Anderzijds stond Lestevenon ook indirect in contact met raadpen sionaris Van de Spiegel. Uit Colenbranders Gedenkstukken blijkt dat hij als doorgeefluik fungeerde. Via burgemeester Decker, die hij onder andere ontmoette op de bijeenkomsten van Teylers

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 191