197 De opmars van het Franse Noorderleger was in het najaar van 1794 wat vertraagd. Het door de Fransen beheerste gebied reikte tot aan de grote rivieren, die nog een geducht obstakel leken voor de bezetting (of bevrijding) van het noordelijke deel van de Repu bliek. De strenge vorst die in december inviel maakte het hen echter gemakkelijk. Het staatse leger, aangevuld met Engelse en Pmisische troepen, was niet meer in staat weerstand te bieden toen de Fransen de bevroren Waal overstaken. „De tijding van de Fransen maakt een verbazende confusie onder de Prinsgezinden want de Fransen zijn over de Waal tekende Van der Vinne op 29 december aan. De confusie was inderdaad groot. Gedemo raliseerde groepen soldaten trokken door de stad, en vele oranje- gezinden trachtten een veilig heenkomen te vinden in het buiten land. Nu was het tijdstip gekomen om de regeringen omver te werpen, wilde men de onafhankelijkheid, die de Fransen hadden toege zegd, verwerven. Vanuit Leerdam zond Daendels, brigadegene raal in het Franse Leger, zijn bekende proclamatie in honderden exemplaren naar de revolutionaire clubs in het land (in Haarlem was deze geadresseerd aan Lestevenon): „De representanten des Franschen Volks eisschen van het volk van Nederland dat zij zich zeiven vrijmaken: zij willen hen niet overwinnen, noch assignaten opdringen, maar zich met haar als een vrij volk verbinden"1). Dit was het sein tot de revolutie in Holland. De comité's die zich al dagen lang gereed hadden gehouden besloten tot handelen over te gaan. In Amsterdam en Leiden werden de regenten afgezet (19 januari) en zo gebeurde het ook in Haarlem. De omwenteling in Haarlem Al enige dagen was de Revolutionaire Club bezig met voorberei dingen. Op 13 januari werd besloten om, zodra Utrecht door de Fransen was ingenomen, met de revolutie te beginnen. Met Am sterdam, Alkmaar en Leiden werd nauw contact onderhouden om gelijktijdig op te kunnen treden. De Volksclubs werden op 15 januari bijeen geroepen. De leden werd de vraag gesteld of zij „bij V. DE BATAAFSE REVOLUTIE

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 199