199 de nadering onzer Fransche vrienden, bereid waren de wapenen, ter herwinning hunner Vrijheid, op te vatten", waarop het meren deel bevestigend antwoordde2). Kennelijk vreesde het comité dat er toch nog geweld aan te pas zou komen, hoewel er van de schutterij, die niet zeer betrouwbaar was (in de ogen van de regen ten) weinig te vrezen viel, en het garnizoen zeer klein was. De Volksclubs waren echter wel groot in aantal, maar ook slecht bewapend. In Amsterdam waren geheime wapenarsenalen aange legd, in Haarlem was er in dit opzicht weinig voorbereid. Toen op 18 januari ook nog het bericht kwam dat er 3500 man staatse troepen in de richting van de stad kwamen, ontstond er een lichte paniek, die echter snel verdween, toen bleek dat dit ontwapende, „gedebandeerde" soldaten waren, die de stad niet binnenkwamen. Uit elke Volksclub werden vier man aangewezen om zich gereed te houden op de dag van de revolutie. De animo hiervoor was volgens ons verslag zo groot dat er in veel clubs geloot moest worden. (Dergelijke gegevens zijn natuurlijk moeilijk controleer baar; men bedenke in elk geval wel dat het „Kort Verhaal" in de eerste plaats moest dienen om de heldenrol van de Volksclubs uit de doeken te doen.) Op zondagmiddag 18 januari vergaderde de Revolutionaire Club vanaf twee uur in het huis van Lestevenon aan de Oude Gracht. Daar werden de plannen voor de volgende dag voor het laatst doorgenomen. Er werd een publicatie opgesteld, die de omwente ling bekend moest maken, benevens de tekst van de „ontslagbiljet ten", die aan de leden van de stadsregering zouden worden over handigd. De corresponderende leden kregen opdracht de door het lot aangewezen leden van hun volksclub om vier uur de volgende ochtend te verzamelen in de logementen de Doelen en de Gouden Leeuw in de Zijlstraat. Slechts twee burgemeesters, Vermeulen en Wiardi waren deze dag in de stad. Beiden kregen in de vroege ochtend bezoek van twee leden van de Revolutionaire Club. Hiertoe waren met opzet twee burgers uitgekozen „die nimmer deel aan de Stadsregering hadden gehad", waarschijnlijk om duidelijk te maken dat het hier om een revolutie ging en niet om de vervanging van de ene factie door een

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 201