200 andere. Beide burgemeesters ontvingen een ontslagbiljet. Vermeu len, die president-burgemeester was, werd bovendien gedwongen een bevel te ondertekenen aan de commandant van het garnizoen, kolonel Swanenburg, om zich afzijdig te houden. Deze weigerde aanvankelijk dit bevel te accepteren, toen een commissie van vier burgers onder leiding van Lestevenon het hem overhandigde, maar ging tenslotte toch accoord. Nu de stadsregering formeel was afgezet, trokken de leden van de Volksclubs naar de Grote Markt. Het moet een bonte stoet zijn geweest die door de schemerige straten van Haarlem trok, zeer uiteenlopend bewapend, en getooid met rood-wit-blauwe Franse cocardes. Van de Doelen hadden zij twee kanonnen meegenomen, die met de loop naar het stadhuis werden opgesteld, waarna de Revolutionaire Club het stadhuis betrok. Ook de andere vroed schapsleden werden nu op de hoogte gesteld van hun ontslag. Vervolgens werd de bovengenoemde publicatie van de stoep van het Stadhuis voorgelezen door Wigbold van Sijpesteijn, tot deze dag stadssecretaris, maar deze ochtend in de Gouden Leeuw tot „Secretaris van de Burgerij" benoemd. Met deze publicatie werd de omwenteling officieel bekend gemaakt: .de leden van het tegenwoordige bestuur kunnen niet dan gehaat zyn aan de Fran- sche Republiek, ook deeze Burgery kan op hen niet vertrouwen, wy moeten hen dus vervallen verklaaren van alle posten en in vloed van Regeering". Er zou een „gewapende burgermagt'wor den opgericht ter vervanging van de schutterij en een „provisio neel burgerlyk bestier" zou de stad voorlopig besturen. Nog die zelfde middag zou de burgerij in de Grote Kerk kunnen beslissen over voorstellen daarover. De publicatie besloot met de woorden „Aldus gedaan by de verzamelde Burgery der Stad Haarlem etc."3). Deze verzamelde burgerij reageerde met een „driewerf hoe zee", en danste vervolgens rond de vrijheidsboom, die door de vrouwenclub op de Markt geplant was. 's Middags om twee uur verzamelden enige honderden burgers zich in de Grote Kerk. Namens de Revolutionaire Club voerde Koenraad Hovens het woord. Zowel wat stijl als wat inhoud be treft toonde zijn toespraak aan dat de Franse Revolutie ook in

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 202