schijnen de meeste moeilijkheden uit de wereld geholpen te zijn. Er bereikten het Stadsbestuur tenminste weinig klachten over de assignaten. Gematigden en radicalen Wanneer men de namen van de leden van de PSR bekijkt, valt het op dat daaronder vele voormalige regenten zijn of personen uit regentenfamilies. Elf van de 24 waren vóór 1788 lid van de vroedschap geweest en één van de „plaatsvullers" (een lijst van reserves die vrijkomende plaatsen moesten opvullen) was vroed schap geweest. Voorts waren drie leden kapitein in de schutterij geweest. Eén was de zoon van een voormalig vroedschapslid19). Deze samenstelling verklaart wellicht dat de tendens in de PSR was dat de revolutie met de gebeurtenissen van januari en februari beëindigd was. Met het ontslag van de leden van de oude stadsre gering, de inwerkingtreding van het nieuwe reglement en de ver wijdering van de wapenborden uit de Grote Kerk20) achtten de meeste PSR-leden de revolutie geslaagd. Al spoedig trad aan het daglicht dat een belangrijk deel van de bevolking daar anders over dacht. De „gemeene burgerij" meende dat de revolutie nog lang niet beëindigd was. Voor het eerst kwam er iets naar boven van wat die „gemeene burgerij" voor zorgen had. Regelmatig wendden burgers en burgeressen zich tot het stadsbestuur. Uit hun brieven blijkt dat zij van de revolutie ook sociale verbeteringen verwachtten. Een deel van zo'n brief, onder tekend door drie burgeressen luidt: „(ons dunkt) dat de tyd geboren is waar naa wy lang ver lang hebben dat wy de Aristocraat die nimmer iets voor heeft als sig vet te mesten van het sweet en bloed der arbeydslieden, te beteugelen. Wy bedoelen hier mee de koopman, den boeropkoop- ers, de koopman die voor de winter syn pakhuys dubbelt voorsien heeft met allerley eetwaaren, nametlyk den kruydenniers, grutters en booterkoopers, een aantal sulken synde die sig de naam van patriot nog durven toeeygenen. Wy sullen er slegs drie opnoemen: de grutters Van Rees en Dooyer, de kruydenier Van der Aa. Soo ook de opkoopper van aardappels, die eeven gelyk het brood het 206

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1975 | | pagina 208